
Автор: Оля Стоянова
Суровините винаги са били причина за конфликти. Днес нуждата от тях е още по-остра, а страните членки на Европейския съюз трудно могат да я задоволят сами. Това прави Евросъюза силно зависим от внос.
Какви са алтернативите и можем ли да разчитаме повече на собствени ресурси — коментират експерти от България и Европа.
Участници:
- Генади Кондарев, енергиен експерт в Центъра за изследване на демокрацията
- Данита Заричинова, екип „Нулеви отпадъци“ към неправителствената организация „За Земята“
- Богдан Иван, министър на икономиката на Румъния (Radio Romania)
- Леа Зубер, зам.-ръководител на отдел в Генерална дирекция „Конкуренция“ на Европейската комисия (Radio 100,7 Luxembourg)
Суровините винаги са били ресурс, за който са се водили войни. През последните години у нас се повтаря, че страните членки на Европейския съюз се нуждаят от много суровини и няма как сами да задоволят тези нужди, като това прави Евросъюза много зависим от суровини. Истина ли е това и има ли други сценарии за задоволяване на нуждата от суровини, коментират Генади Кондарев, енергиен експерт в Центъра за изследване на демокрацията, и Данита Заричинова от екип „Нулеви отпадъци“ на неправителствената организация „За Земята“. Те разказват каква е ситуацията в момента в България, но също и дали можем да разчитаме предимно на собствени суровини и какви алтернативи има пред нас.
Чуйте също румънския министър на икономиката Богдан Иван в интервю за Румънското радио, както и Леа Зубер от Европейската комисия, продукция на Радио 100,7 Люксембург.
Генади Кодарев: „За България е много важно да осъзнаем, че сме държава с около 6 милиона население и не можем в съвременната икономика да изпълняваме всички функции. Идеята, че можем да сме самодостатъчни на собствената си територия, е абсолютно нереалистична. Ние сме част както от по-голямата икономика на Европейския съюз, така и от глобалната икономика. Зависими сме от много от тези вериги на доставки по един или друг начин. Мисълта трябва да бъде насочена към това как да не зависим само от един източник и как да заемем достатъчно важно място във веригата, за да не се окаже, че в кризисна ситуация България може лесно да бъде пренебрегната или оставена да догонва останалите.“
Данита Заричинова: „Много е важно всеки продукт, който е на пазара, да може да бъде рециклиран. Още по-добре е, ако може да бъде поправян и използван отново. Със сигурност в момента не се справяме добре с това. За съжаление, когато говорим за рециклиране, първата ни мисъл е за пластмасата, а всъщност пластмасовите продукти са сред най-трудните за рециклиране. Това е доказано и в голяма степен твърденията за рециклируемост на пластмасите са резултат от маркетинг на компаниите, които произвеждат пластмасови опаковки. Много повече трябва да говорим за продуктите, които реално подлежат на рециклиране.“
Подкастите от поредицата „Европа утре“ са съдържание, предоставено от европейската радиомрежа Euranet Plus, която се състои от 13 водещи медийни оператори в Европейския съюз. Съдържанието е продуцирано от БНР и достига до вас благодарение на партньорството с Под тепето.