БългарияЗдравеНовини

Лекарският съюз за ботокса: Липсва строг контрол от държавата

Салонът, където е поставен ботокса на пострадалите момичета както днес, така и през последните няколко дни остава затворен

За съжаление, у нас, липсата на строг контрол мултиплицира практиката немедицински специалисти масово да извършват медицински дейности. Това коментираха от Българския лекарски съюз (БЛС) в понеделник по повод вълната от пострадали жени след поставяне на ботокс от самозвана „докторка“, предава Mediapool. От Лекарския съюз заявиха, че държавата, в лицето на Изпълнителна агенция „Медицински надзор“ трябва да следи и да контролира кой извършва медицински процедури. По случая с пострадалите жени ИАМН се сезира през почивните дни, но едва след като медиите разгласиха за проблема. Същевременно броят на пострадалите жени расте. 

По информация на заместник-председателя на Асоциацията на пациентите на естетическа медицина Нели Георгиева  жените с нежелани реакции след поставянето на ботокс вече са 15 или 16.

Ботокс вкара в „Пирогов“ четвърта жена

Съсловната лекарска организация обясни, че Регионалните здравни инспекции (РЗИ) пък осъществяват контрол по отношение на козметичните салони, които са обекти с обществено предназначение и нямат право да осъществяват такива медицински дейности. По-рано и адвокатът по медицинско право Мария Шаркова коментира, че ботокс не може да се поставя от козметички.

От Лекарския съюз обясниха, че ботулиновият токсин е лекарствен продукт, който се използва по лекарско предписание и се поставя от лекар в регистрирано лечебно заведение.

„В България ботулинов токсин, както и в почти целия свят, се регистрира като лекарство, каквото е всъщност. Същият продукт има фармакологични характеристики, като дозировка и начин на приложение, които както всяко едно лекарство лекарят е длъжен да спазва при употреба“, посочват от БЛС.

„Апелираме преди да предприемете крачка към поставяне на ботулинов токсин, филъри и др., да проверите дали специалистът, към когото сте се насочили, е лекар. Справка, дали дадено лице има медицинско образование, може да се направи в публичния регистър на БЛС на следния линк: https://blsbg.eu/„, посочиха от БЛС.

Оттам уточниха, че търсенето може да е по име или УИН – номер на лекаря, който му дава право да практикува. Ако лицето, представящо се за лекар, няма УИН номер, то това означава, че не е медик с медицинско образование завършено у нас или приравнено официално.

От съсловната лекарска организация препоръчват освен проверка дали дадено лице е лекар и има право да практикува у нас, да бъде проверявано и дали лечебното заведение, към което сте се насочили, е регистрирано като такова. Регистрите на лечебните заведения са публични и може да намерите на електронните страници на съответните Регионални здравни инспекции.

Всички потърпевши след поставянето на ботокс жени от последните дни са ползвали услугите на една и съща самозвана „докторка“. Една от пострадалите разказа пред бТВ, че въпросната дама се е подвизавала като Dr. Goodz в Instagram.

„Доколкото знам тя е завършила козметична медицина в Русия и нейната диплома дори не е призната на територията на нашата“, обясни една от потърпевшите пред бТВ.

Офисът, в който е слаган ботокса няма табели и не е обозначен нито като козметичен салон, нито като медицински център. Много жени обаче са го посещавали.

Салонът, където е поставен ботокса на пострадалите момичета както днес, така и през последните няколко дни остава затворен.

Специалистката, поставила ботокса, е сменила няколко салона за последната година. От профила ѝ в социалните мрежи е изтрита и информацията, че има висше медицинско образование. Пострадалите момичета казват, че нямат неин телефон и са записвали часовете си по интернет. 

Дежурен Редактор

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина