Автор: Оля Стоянова
Има ли поколенчески различия в отношението към Европейския съюз и дали младите хора са скептични към него? Какво значи Евросъюза за тях? Какви са техните очаквания и надежди? Защо се приема, че имено младите хора осъзнават предимствата, които им дава, и не мислят за миналото с носталгия, когато последните резултати от евроизборите показват, че крайнодесните партии и т.нар. евроскептици печелят подкрепа не само сред по-възрастните, но и сред младите хора от поколението Z?
Участници:
Станислава Стоянова, на 29 години, която живее в София и работи в сферата на рекламата
Денис Ставров, от поколението на 20-годишните, продуцент, който работи в сферата на културата
Симеон Методиев, 40-годишен от София
Василка Мартинова, на 71 години, пенсионерка, родена и живее в София
Мина Узаничева, от поколението на 40-годишните, журналист и психолог, живее и работи в София
Майке Зелтинг, от Германия, на 23 години, живее в Билефелд (продукция на AMS)
Силвия Зелтинг, на 55 години, майка на Майке (продукция на AMS)
Гертруд Кемпе, баба на Майке на 83 години, от Хайден, Германия (продукция на AMS)
Едно проучване на изследователския център „Пю“ от 2019 г. за нагласите в 14 европейски страни, включително и в България, показва, че повечето оценки са положителни и голяма част от хората подкрепят Евросъюза. Подкрепата в България за периода е била 77 % срещу 20 % недоверие.
Къде се намираме сега и как различните поколения мислят за миналото, но и за бъдещето?
Симеон Методиев, 40-годишен от София, работи в програмен отдел в телевизия: „Мисля, че определено има различия в мисленето при 20-годишните, 30-годишните, като по-младото поколение е прозападно настроено, докато по-старото поколение има известни колебания и много от хората не са прозападно настроени. Може би 50-60 годишните хора изпитват носталгия по миналото, за разлика от 30-40-годишните, които са чували за хубави неща, но не са ги изживели лично те.“
Станислава Стоянова, 30-годишна, живее в София, работи в сферата на рекламата: „Като цяло съм положителна настроена, защото много от нещата, които се направиха в България, нямаше да се направят, ако нямаше европейски пари. Но пък смятам, че има голяма ниша, от която хората могат да се възползват и да симулират дейности и да прибират едни пари, от които няма резултат.“
Подкастите от поредицата „Generation Z / Поколение Z“ са съдържание, предоставено от европейската радиомрежа Euranet Plus, която се състои от 13 водещи медийни оператори в Европейския съюз. Съдържанието е продуцирано от БНР и достига до вас благодарение на партньорството с Под тепето.