БългарияИзбориНовини

ГЕРБ и ДПС не отстъпват от хартиената бюлетина

„Разбрали сме се за машини, да помислим как да направим изборния процес чист – дали чрез сканиращи устройства, дали да се четат. Поел съм ангажимент по тази тема да изчистим така нещата, че да няма зачерквани протоколи, да няма фира, която да срамува избирателните комисии.“

Това каза лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов преди почти два месеца – на 22 май, пише OFFNews. Тогава, на заседание на парламентарната си група, той обясняваше защо партията му се отказва от първия мандат и ще подкрепи мандата на ПП-ДБ, с който бе избрано ротационното правителство „Денков-Габриел“.

„Надежда всяка тука оставете“

Два месеца по-късно обаче, когато кабинетът е готов и политическите саги се разиграват около назначения и обяснения, че ПП-ДБ, ГЕРБ и ДПС не са в коалиция, Борисов се отмята от думите си. Местните избори вече чукат на вратата, а с това се подновиха и разговорите за отварянето на Изборния кодекс. Това бе потвърдено от съпредседателя от ПП-ДБ Христо Иванов в сряда.

Въпреки обещанията за връщане на машинното гласуване, протестите и делото в Конституционния съд, връщането на машинното гласуване, което познавахме допреди „хартиената коалиция“ между ГЕРБ, ДПС и БСП, е по-скоро илюзорно. Представители на ПП-ДБ, с които OFFNews разговаря, потвърждават, че ГЕРБ и ДПС няма да върнат нито машинното гласуване, нито протоколите. Това е и причината, поради която коалицията работи по нов законопроект с компромисни предложения.

Машини, броене и скенери

Основна идея в законопроекта, по който се работи, е връщането на машинния протокол. Очаква се той да се използва за сверяване на резултатите от машинното гласуване с тези от ръчното броене. При грешки и несъответствия ще се пристъпва към ново ръчно броене. Ако отново има несъответствия, ще се взема резултатът от преброяването от членовете на избирателните комисии, но във финалния протокол ще се отбелязва къде и какви са разминаванията. Това е работната идея, а дали ще я видим реализирана ще зависи от волята на ГЕРБ и ДПС.

Двете партии категорично възразяват срещу идеята за връщане на машинно гласуване като единствено в големите секции с над 300 избиратели. Възражения има и около ролята на машинния протокол и дали той ще се разпечатва в СИК, или направо ще се изпраща в РИК, така че членовете на секционните комисии да нямат достъп до него.

Друг потенциален препъникамък е идеята на ДПС за нов тип машини – скенери, с които движението искаше да премахне ръчното броене, а и старите машини. Засега нагласите са скенери наистина да бъдат въведени, но за европейските избори догодина. Причината e недостатъчното време за изпълнението на обществена поръчка за покупката на новите устройства. 

На този фон представители от ДПС и ГЕРБ-СДС, с които OFFNews говори, са на мнение, че Изборният кодекс няма да се отваря преди местните избори. От ДПС дадоха заявка, че отново ще направят предложение за сканиращите устройства, като единственият въпрос е тяхното въвеждане. От движението смятат, че новите устройства могат да бъдат въведени за евроизборите. От ГЕРБ също коментираха, че ще подкрепят идеята за сканиращите машини. Още преди месеци, когато Борисов заговори за промени в ИК, той лансира предложението на ДПС.

Законопроект за скенерите обаче вече има

Докато депутатите се чудят как и кога да реформират Изборния кодекс, група експерти, сред които и бившият зам.-министър на електронното управление Благовест Кирилов, изготвиха законопроект, с който се въвеждат въпросните сканиращи устройства.

Днес Кирилов организира и публична дискусия по законопроекта. В проектозакона е заложено, че се запазва възможността за машинно и хартиено гласуване. Резултатите обаче ще се отчитат със скенери. Това ще става с QR код, който ще се отпечатва на бюлетините. След гласуването бюлетините се поставят в плик и се пускат в скенера. В края на изборния ден устройствата ще отпечатват протокол с резулатите.

Този законопроект се различава от лансираната от ДПС идея за премахване на машинното гласуване и въвеждането на скенери. Това предложение бе представено миналата есен, когато „хартиената коалиция“ прекрояваше изборните правила. Тогава идеята не мина, но получи принципната подкрепа от всички партии. 

Дежурен Редактор

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Един коментар

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина