Пловдив не е просто град, а дух!
Представиха новата книга на Владимир Балчев „Пловдив – по следите на отминалото“
Разказите в нея съпоставят отминалите времена с днешните дни
Стефка Георгиева
Новата книга на пловдивския историк Владимир Балчев вече е в книжарниците и е озаглавена „Пловдив – по следите на отминалото“. Тя съдържа в себе си 35 разказа, които описват истории и факти за различни обекти и личности, които са дали много за развитието на града. Представянето на третата книга на Балчев се състоя миналата вечер в Народна Библиотека „Иван Вазов“, а по темата говори литературния критик Младен Влашки.
Влашки призна, че му е било изключително интересно да прочете сборникът с истории, тъй като в него има интересна и любопитна информация, която до момента не е била известна на пловдивската общественост. Той заяви, че това е друг тип литература. Такава, която ни представя познати разкази и ни кара ненатрапчиво да се вгледаме в детайли, които може би до момента не сме забелязвали. Тя прави една деликатна съпоставка между миналото на града и неговото настояще, извеждайки на предем план добрите примери и практики, които са упражнявали част от гражданите.
Говорейки за добрите примери, нямаше как да не стане въпрос за пловдивския дух, за който Влашки и Балчев са единодушни, че той не се предава само на хората, които са родом тук. Античният град е притегателно място за отговорните, инициативни хора, които движат развитието на града и го тласкат напред, без значение дали са се родили нейде между тепетата или са избрали да се преместят тук. Такъв е примерът за спасяването на Пловдивския международен панаир, от който държавата се е била отказала. Разказва и за Цанко Лавренов, който освен художник е бил и земеделски производител, за да може да осигури своята независимост в изкуството и да не пада под властта на публиката…
Цялата статия и още снимки от представянето на книгата вижте в КАПАНА.БГ
„…само на хората, които са родом тук. Античният град е притегателно място за отговорните, инициативни хора, които движат развитието на града…“ за сдъвканите и изплюти към ориента ингилизатори Sofia Design Week; Sofia Architecture Week; Sofia Dance Week и т. н. навлеци, които не успяха да „социализират“/ КОМУНИЗИРАТ река Перловска Ривър та сега кроят експортиране на дялан камък от коритото на МАРИЦА, укротена още от комунистическо. Мерсиме!
След падането на комунизма и освобождаването на пловдивчанина, отпадането на „софийското жителство“ и след масовото закупуване на ЕДНОПОСОЧНИ билети (по-заможните през Терминал2) от по-ококорените поназнайващи езици майнички Градът и изостаналите в него КОМПЛЕКСАРИ’19 е със … затихващи функции. „