Заради „ранни бракове” ученици от ромски произход прекъсват образованието си
Съжителството без брак на 14-15 годишни момичета е практика в ромските семейства
Бременните ученички могат да минат на самостоятелна форма на обучение, за да не отпаднат от училище
Отпадането от училище на учениците от ромския етнос и така наречените „ранни бракове“ са явления, които вредят на деца в задължителна училищна възраст и ги лишават от едно от основните им права – правото на образование. Отпадането на ромските ученици е процес, в който участие вземат общинските и държавни институции със своята безучастност.
Коментирането на ранните бракове при този етнос е нещо съвсем условно, защото, подчинявайки се на свои традиции, гражданският брак, съгласно семейния кодекс в България, е рядко случващо се явление за ромите. Брачното съжителство не е чуждо и на голяма част от младите хора от българската общност, макар и на по-късен етап от своята възраст.
Ражданията от 13-годишни непълнолетни момичета-роми са редки, но съжителството без брак на 14-15 годишни момичета, е практика в ромските семейства. В тази ситуация ромските семейства използват допуснатата възможност и несъвършенството на семейния кодекс, като прилагат механизъм, при който „Свекървата осиновява снахата“ или майката на малолетния кандидат-съпруг осиновява малолетната кандидат-булка и така институциите не могат да реагират по повод на брачното съжителството между малолетни.
През последните няколко години е намалял процентът на ученичките, които поради ранно брачно съжителство, спират да посещават учебните заведения. Има случаи на присъствие на бременни ученички, които по новия образователен закон могат да присъстват в училище. Продължаването на образованието при ранна бременност до 16 години е в интерес на учениците, но крие опасност за здравето на бременната, защото в училището няма оторизирани специалисти, които евентуално да могат да реагират при усложнения. За такива ученички е възможна самостоятелната форма на обучение.