Има възможност етеричните масла, сред които розовото и лавандуловото, да започнат да се третират като опасни химикали. За това алармира днес на пленарното заседание в Европейския парламент в Страсбург евродепутатът Атидже Алиева от групата „Renew Europe” пред журналисти.
Тя посочи реална опасност българските производители на маслодайна роза и на лавандула да се окажат в невъзможност да произвеждат масло от продукцията си, ако Европейската комисия приеме предложение за промяна на категоризацията им.
„Досега етеричните масла се разглеждаха като вещества и не се обследваха молекулите в тях. Сега искат да ги категоризират като смеси, а това не е добре за производителите на тези масла, тъй като отделни молекули в тези смеси ще се третират като потенциално опасни. Това означава, че производителите ще трябва да инвестират много средства, за да преформатират производствата си според новите регламенти. Това може да затрие целия бранш в България“, обясни евродепутатът.
Тя уточни, че шест държави в Европейския съюз са производител на етерични масла, като България е една от водещите в този бранш. Страната ни е на първо място например по лавандулово масло, 99% от което е за износ.
„По този много сериозен въпрос трябва да защитим националния интерес. Странно е това предложение на Европейската комисия. Неприятно изненадан съм от разнопосочните сигнали от нея по темата. Ще се обединим около мнението, че трябва да се запази настоящата класификация на етеричните масла. Много е важно да има нова оценка на това предложение, тъй като за производителите ще са нужни огромни инвестиции. България има 2800 производители на маслодайни рози, като от тях едва ли ще оцелеят много. Новите регламенти ще доведат до много допълнителни изисквания, които ще е невъзможно да бъдат изпълнени от икономическа гледна точка. Изключително неприятна ситуация“, подчерта Атидже Алиева.
Тя добави, че и държавната власт трябва да има твърда позиция по този проблем, а не само депутатите в Европарламента. Алиева заяви още, че новото предложение трябва да дойде до края на годината и, че сега е моментът за действие във всички посоки.
„Не знам дали има такава регулация другаде по света. Не приемам автентичното розово масло да се приема като опасен химикал. За тази позиция вероятно ще се обединят и всички шест държави, които произвеждат етерични масла. Рискът за бранша в България е сериозен“, каза още Алиева.