Под небето

Йорн Ланде и Кикимора за втори път в Пловдив

Българската група и скандинавската рок звезда с концерт на Полинеро рок фест

Паулина Гегова

Норвежкият рок динозавър Йорн Ланде не за първи път пее на българска сцена. През изминалия 31-ви декември, именно неговият клас се чуваше на площада пред Общината в празничното тържество, с което посрещнахме новата година. Тогава го подгряваше група Кикимора. Сега, половин година по-късно, нещата се повтарят и колегите отново застават на една обща сцена. Този път като част от 8-ми Полинеро рок фест. Концертът ще се състои след броени минути, а малко преди това, музикантите Йорн Ланде и Николо Коцев (създател на Кикимора) дадоха пресконференция. Ето какво споделиха те за пловдивските читатели.

-С какви чувства идвате в Пловдив? За твори път ви е.

Йорн: Бях тук през зимата и измръзвах, а сега е 30 градуса. Има контраст. Приятно ми е да съм в България. Тук има любов към рок музиката – и към новите стилове и към класическия. По радиото или на бар, чувам песни, каквито не пускат у дома. Затова и почувствах връзка с хората тук. Защото традицията се поддържа жива. Музиката от 60-те и 70-те се слушат и сега, младежта я харесва. В скандинавските държави това се случва рядко. Това показва, че тук има жажда за живи изпълнения. Едно време рокът и метълът бяха аутсайдери, а сега са комерсиални и обичани. Вече не са музика на ренегати, а истинско културно наследство.

Николо: Истината е, че в днешно време има много посредствени банди, които хората харесват. Правят некачествени текстове, инструменталът е лек, няма сола на китари, но в България хората ценят качествената музика. Горд съм да съм българин. Тази държава е правилното място за рок музиката.

Йорн: Децата се учат, че за да си успешен трябва да имаш много like-ове във фейсбук или ютюб. Не е така! За жалост, критерият за това е изменен. Гледа се на нещата като продукти. Не, че и аз не обичам върховните видео клипове, но предпочитам да правя нещо по-семпло, а песента да изпъква. Да е силна. Целта ни е да съхраним нещо. Като сграда е! Купуваш стара постройка и я запазваш за следващите поколения. В същото време трябва да оцелееш в този бизнес. Едно време ние бяхме мечтатели. Научихме се да се борим за мечтите си. А сега, младите са по-отворени, по-широкоскроени.

-Каква е сегашната музика?

Йорн: Новата технология дава възможност да се прави музика по-бързо и лесно, но това ще убие част от музикалните качества.

Николо: Вечните песни никога няма да се повторят, защото са създадени в и извън времето си. Те съчетаваха цялата индустрия в себе си. Не очаквам днешната музика да бъде велика като “Stairway to heaven”. Даже напротив – тя ще става много по-велика.

Продължението четете в КАПАНА.БГ

Дежурен Редактор

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина