Градът

Върнаха безценен шлем в Археологическия музей, задигнат при въоръжен грабеж преди 20 г.

Маската е една от общо 4-те подобни в света, оценена е на около 3 милиона евро

Агенти на ДАНС я открили преди година в чужбина

Находката е открита в могилата Каменица в началото на миналия век, бандити я задигат след нападение на музея през 1995г.

Безценен параден шлем от 1 век след Христа, задигнат при въоръжен грабеж от Археологическия музей през 1995г., бе върнат в Пловдив. Днес намерената в могилата Каменица през 1905г. маска  от желязо със сребърно покритие бе експонирана отново в музея, повече от 20 години след изчезването й. Артефактът бе открит в чужбина от агенти в сектор „ Трафик на културни ценности” към ДАНС преди година. В последствие шлемът бе реставриран, тъй като при незнайните си пътешествия зад граница е бил изключително увреден.

От утре пловдивчани и гости на града отново ще могат да се насладят на тази уникална находка. Сега можем да кажем, че музеят става един от най-богатите в Европа. Парадни маски като тази в света има още три, като тази е една от най-красивите. Оценена е на около 3 милиона евро, представи пред медиите днес върнатата ценност директорът на Археологическия музей Костадин Кисьов. Бяхме се отчаяли, че отново ще видим този шлем. Благодарен съм на служителите на ДАНС за това, че успяха да го открият и да го върнат в музея. Беше в много лошо състояние, тъй като е пътувал 20 години- почти целият бе разбит. Реставратор Милица Илиева обаче върна блясъка му, допълни Кисьов. Предполага се, че маската е принадлежала на знатен тракиец, който е бил положен в гробницата в Каменица след смъртта си.

Той се върна и на момента на въоръжения грабеж през 1995г. Това бе поръчков удар. Поръчителят е искал единствено тази маска, тъй като е знаел какъв уникат е. Грабежът бе организиран в неделен ден, в 13 часа, когато музеят е почивал. На една от вратите се позвънило. Пазачът отворил и бил нападнат от двама души, които действали изключително професионално. Единият ударил охранителят с дръжка на пистолет в главата. После го довлекли в едно от помещенията, още помним кървавите дири по пода. Свалили му една от обувките и счупили витрината с находките от могила Каменица, като взели единствено маската. Там има още златни венци и накити, но не са ги докоснали. В съседство бяха изложени 760 златни монети, но и тях са подминали. С разбиването на витрината се е задействал СОТ-а, а пет минути по-късно е дошла полицията, но от бандитите е нямало и следа, спомни си случая Костадин Кисьов. Към днешна дата той е спокоен от подобни посегателства, тъй като в музея са вкарани възможно най- модерни системи за сигурност и наблюдение. Има и физическа охрана. Тогава витрините бяха от винкелно желязо, нивото на охрана бе примитивно. Сега е друго- има камери и обемни датчици навсякъде, като всеки сантиметър от музея се наблюдава на екрани 24 часа в денонощието, обясни директорът на Археологическия музей.  

Дежурен Редактор

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина