Менда Стоянова: Няма да има двойно данъчно облагане за таксиметровите шофьори
Данък „Такси” освобождава превозвачи и шофьори от корпоративен данък и ДОД
Общинските съвети ще решават какъв да е размерът на таксата, парите остават в общините, а кметовете ще имат право на контрол
Няма да има двойно данъчно облагане за таксиметровите шофьори. За всеки един автомобил ще се плаща данък „Такси”, който освобождава от корпоративен данък или Данък общ доход. Това заяви председателят на бюджетната комисия в парламента Менда Стоянова пред медиите днес, по повод протестите на таксиметровите шофьори срещу промените в закона, които касаят бранша. Депутатката е категорична, че въвеждането на новия данък цели нормална събираемост, тъй като за миналата година, за 1700 таксите под тепетата например са платени едва 26 хиляди лева корпоративен данък, при 750 хиляди, внесени за патент от преди влизането ни в ЕС. С промените в закона средствата ще постъпват в общинските бюджети, като самите кметове ще имат право на контрол по места. Водачите първо ще трябва да се регистрират в автомобилната инспекция, а после следва да получат разрешение от кмета на общината да извършват превози с даден автомобил. Ще се подава декларация за издаване на разрешение за определен срок, като данъкът ще е еднократен и за всяка кола. Размерът му ще се определя от общинските съвети по места, като той може да варира от 300 до 1000 лева. Регистърът ще бъде публичен и всеки ще може да се информира за редовността на конкретен автомобил. Плащането на данък „Такси” освобождава превозвачите от корпоративен данък, а шофьорите- от ДОД. Така вече няма да се получава превозвач да получава от шофьора пари, които после не внася към хазната. Две такива схеми бяха разбити само в Пловдив, припомни Менда Стоянова.
Тя подчерта, че е готова да се срещне с протестиращите шофьори, за да им обясни детайлно нововъведенията, тъй като в момента те очевидно са заблуждавани от подвеждаща информация. Този бранш е на малкия бизнес и е редно да оставим водачът да работи за своя сметка. Трябва да е ясно на шофьорите, че ние просто заменяме един данък с друг, допълни Стоянова.
Ако приемем например, че старейшините в Пловдив гласуват данъкът под тепетата да е 500 лева, в бюджета биха влезли 850 хиляди лева, или близо до времето, в което се плащаше патент.
Napravete ulesneni I qsni beshata zashoto borsata she prelee ot bezrabotisca ne e nuzno oshe da se izstanqva protfeila