Разследване

Големият пловдивски бизнес крие в ръкава си инвестиции в земеделието

Мощни пловдивски фирми наливат сериозни пари в земята

Автор: Надя Петрова∗

Дали защото в земеделието има сигурни европейски субсидии, дали заради диверсификация на риска, или от носталгия по простия селски живот … но доста големи пловдивски бизнесмени са инвестирали в този сектор. Те изобщо не парадират с това, но когато стане дума, разказват с удоволствие. Е, не винаги и не всички. 

Комбинатът за цветни метали (КЦМ) е известен по света и у нас с добива на олово и цинк, но също така и на злато и редки метали. Не е широко известно обаче, че към групата КЦМ 2000 има предприятие „Стопански дейности“, което се занимава с различни дейности, включително и с отглеждане на лавандула в полето срещу комбината. Насаждението, което е към 200 декара, чисти земята от тежки метали, носи приходи и осигурява работа на социално уязвими групи. Приходите идват от линията за производството на лавандулово масло, чиято цена е значително по-висока от тази на цвета. Освен това в големия двор на комбината има и оранжерия за производство на стайни цветя. 

Една от най-хубавите винарни в България – „Вила Юстина“ в село Устина, е на индустриалеца Милко Цветков, който е собственик на пловдивското предприятие „Томика метал“. Винарната се захранва от собствено парк лозе от 400 декара, което се издига към хълм, върху който е изградена бяла кула. Пак там има и рибарник, а над целия парк през лятото може да се види прелитаща двойка черни щъркели – птици, които вече се срещат изключително рядко. 
Със свое малко стадо овце се похвали наскоро и друг индустриалец – Васко Василев, създателят на „Хелиос металург“. Той е наел хора да се занимават с животните в родното му село Строево.

Макар и не директно, титанът в хранителната индустрия „Белла България“ също е свързан чрез приближени фирми с аграрния бизнес. Компанията „Грийн форест проджекс“АД, в която участва единият от съдружниците на „Белла“ – Венцислав Георгиев,  изгради край село Костиево до месопреработвателното предприятие „Фермата“ голяма централа за производство на електрическа енергия от биомаса. Тя е с мощност от 5 мегавата. През месец май 2014 г. същата компания пусна по-малка биогаз инсталация в Съединение от 1.5 мегавата, която използва като суровина силаж от царевица и тритикале. 

Наскоро „Анимал проджект“ЕООД, което отново можем косвено да свържем с „Белла България“, обяви инвестиционно намерение да създаде ферма с 2000 овце в село Голям Чардак. Дружеството е регистрирано миналата година с капитал от 2 лева и досега не е развивало дейност.

Създателите на „Винпром Пещера“ се превърнаха в едни от най-големите собственици на земеделска земя у нас. Собствените лозя на предприятието са само малък фрагмент от мащаба. Те оперират на пазара с „Омега агро инвест“ЕООД, чиито собственик е винпромът, и чрез „Агрион инвест“АД. През декември 2015 г. Комисията за защита на конкуренцията разреши на „Агрион инвест“ да придобие „Биопродукти – България“ЕООД, което дружество всъщност работеше като част от групата на „Винпром Пещера“. Благодарение на проект, финансиран с 3,850 млн. лв. от Програмата за селските райони, „Биопродукти – България“ произвежда фураж от остатъчното зърно на спиртоварната на винзавода в Катуница. 

Строителната фирма „Сиенит“ също има сериозни намерения в земеделския бизнес. Още преди две години съдружникът Пламен Панчев разкри намерението на инвеститорите да създадат аграрен център върху 3 хил. декара в землището на село Калековец. Там трябва да има тържище със складове, хладилници, предприятия за заготовка и за консервиране. 

Един от хората, които решително навлязоха в земеделието, е Георги Видолов. Доскоро фирмата му „Спийдстар“ЕООД, която се занимава с търговия с тютюневи изделия, редовно присъстваше в годишника на 100-те пловдивски компании с най-големи обороти, публикуван от Търговско-промишлената камара. В последното издание вече не я намираме и обяснението е едно. Георги Видолов прехвърли активността си в земеделието и стана най-големият оризопроизводител в страната. Плюс това направи в Съединение и най-модерната оризарна със силози за 12 хил. тона зърно като за целта получи близо 3,6 млн. лв. европейско финансиране. 

Съдружникът във фирма „Микрон“ Васил Караилански от години се занимава с изкупуване на земеделска земя, както в областта, така и в страната. Преди две или три години неговият син стана собственик на птицефермата в село Трилистник „Велди – 1“.

Депутатът и бивш областен управител Венцислав Каймаканов също нагази в дейностите с най-висока принадена стойност в земеделието – производството на ток от биогаз. През август 2015 г. бе публикувано инвестиционно намерение на депутата да строи инсталация с 1.5 мегавата мощност в Цалапица край кравефермата на бащата Каймаканов. Предложението бе внесено от „Биома газ“ООД, в което участват две фирми. Едната е на Атанас Рогачев, собственик на „Атаро клима“. В другата депутатът има дял. По същото време и неговият брат Благой депозира намерение за създаване на ферма с 595 млечни крави и юници. Дали ще се строи инсталацията е доста спорно, след като парламентът намали с дата 1 януари 2016 г.преференциалните цени за изкупуване на енергия от биомаса.

Публикацията далеч не изчерпва темата. Десетки пловдивски фирми влагат пари в земята и земеделието, просто защото умните инвеститори виждат с няколко хода напред. 

∗ Авторът е издател на Agroplovdiv.bg

 

Дежурен Редактор

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина