Величко Родопски: 800-те хиляди лева за стартирали от миналата година програми, които трябва да се реализират, са вкарани в Бюджет 2022
Оказва се обаче, че са невидими в така публикуваната финансова рамка
Европейска столица на културата вече е далечно минало за управленския екип на община Пловдив. Такъв извод може да бъде направен от днешния близо едночасов брифинг, на който Здравко Димитров и екипа му представиха Бюджет 2022. ЕСК и „Пловдив 2019” не бяха споменати нито веднъж в изложението на градоначалника и заместниците му. До въпроса на Под тепето какъв ще е бюджетът на фондацията през тази година, на фона на множеството предстоящи събития и очакванията за съживяване на културния туризъм.
„ Бюджетът на Фондация Пловдив е 800 хиляди лева за стартирали от миналата година програми, които трябва да се реализират. Тази година заложихме около 200 хиляди лева за издръжка на фондацията. Идеята е те да участват в програми и да работим съвместно, да превличат средства”, обясни Величко Родопски.
Зададохме въпроса, тъй като никъде в така публикувания проект за бюджет не открихме въпросните 800 хиляди лева от наградата „Мелина Меркурий”, които са преходен остатък. 200-та хиляди за издръжка на фондацията са предвидени, но най-важните средства за реализиране на проектите ги няма видими в така представената финансова рамка. Въпреки това Величко Родопски на два пъти подчерта, че те са включени в Бюджет 2022, дори след питане от страна на колегата си Пламен Панов.
Зам.-кметът по култура припомни, че екипът на фондацията има вече огромен опит и капацитет за привличане на външно финансиране, като така отговори на ироничните усмивки на кмета Здравко Димитров и част от заместниците му относно бъдещето на „Пловдив 2019”. Панов даде за пример фондацията с това, че стартира международна Академия за културен мениджмънт с привлечени 262 хил.евро по програмата Еразъм+. „Ще работим за привличане на още средства”, заяви Панов.
Той се спря и на планираните за културна инфраструктура средства в Бюджет 2022.
„На 15 април се открива обновената сграда на постоянната експозиция на ГХГ на „Съборна”. В капиталовата програма на бюджета има заложени 310 хиляди лева за довършването на пространството, което се намира зад Гражданския клуб. Там е предвидено да се направи детска площадка с малък амфитеатър, за да се правят събития. Има заложени половин милион за стартиране на къща Ламартин. Дейностите по кино Космос ще могат да започнат още тази година със заложените 500 хиляди лева. Има заделени 180 хиляди лева за капиталови разходи на Старинен Пловдив. Има и по 30 хиляди лева за всеки музеи за разработване на проекти за добавена реалност. Заложени са и 80 хиляди лева за баня Старинна”, изброи Пламен Панов.
На въпрос защо сградата на БНБ не е включена в Бюджет 2022 кметът Здравко Димитров отговори, че в момента общината е в процес на разговори с Археологическия музей, за да предостави за ползване паметника на културата.
Щом за всеки „музей“ (кис-кис, „природо“ – „научната“ деЦка ясла!) дават по 30 бона, можем ли да се надаме че ша фнесем от ТАЙВАН (Китайските ПВЦта са нетрайни!) достатъчно бронтозавърци, бронтозавърки с техните бронтозавърчета та да настигнемЕ Ново Село и надминемЕ?
Така че всЕко парволаче да се зарадва (абе то и с по едно бонбонче можеше без затриване на градински павилион ЛОТОС…)
(„Пловдив’2222“ каква агитка, ей, нямат срама! До пенция! До Пловдив’3333!)
А Вие какво предлагате? Все се чудя на такива „коментатори“ като Вас, какво конструктивно предложение имате? Познавате ли материята, имате ли представа какво коментирате? Безразборното използване на големи и малки букви ме навежда на мисълта, че Ви трябва някаква помощ – според мен от психиатър.