Шестима журналисти разказват истории за доброто, представящи дейността на 30 граждански организации в страната.
Сред тях са Дияна Желязкова – известна с разследващите си журналистически материали и член на УС на СБЖ и Росинка Проданова – популярен радиоводещ на БНР – Благоевград, изявен член на СБЖ и преподавател в Югозападния университет, както и Елена Тилова от Стара Загора, Петя Генова от Берковица, Паулина Гегова от Пловдив и Цвета Ненова от Русе.
В една от своите истории Дияна Желязкова разказва за училище със 101-годишна история в Царев брод, в което настоятелството плаща транспорта на ученици от съседна община, за да запази статута на средищното учебно заведение. То се обновява с пари от настоятелството и дарители, които подпомагат и учебния процес, отпуска средства за болни ученици и преподаватели. Директорът на училището Тихомир Трифонов споделя пред Дияна, че преди началото на всяка учебна година събират на празник дарителите и членовете на настоятелството и им подаряват сувенири, изработени от самите ученици. ОУ „Св. Св. Кирил и Методий“ е утвърдено като едно от добрите основни училища в района на Шумен, което конкурира елитните. „От края на 19 век селото е било дом на най-голямата немска колония в България, след като цар Фердинанд поканва немски изселници от Бесарабия, Унгарски и Румънски Банат, за да обработват плодородните земи, освободени от турците“, пише в материала си Дияна Желязкова и споделя, че атмосферата в Царев брод е уникална, защото в нея съжителстват в хармония 7 етноса и дават чудесен пример на обществото ни.
Според Росинка Проданова очерците за добрини, създадени от неправителствени организации са сред смислените неща, които е правила. Тя коментира, че когато е започнала да пише „хроники на доброто“ е открила множество организации, за съществуването на които не е подозирала.
В една от историите тя разказва за създадената Съюз на българските спасители, чието мото е „Живей един живот – спаси хиляди“. Този девиз обединява преди 10 години 15 млади хора от Сандански, които си поставят за задача на доброволни начала да оказват помощ на хора, изпаднали в беда, при катастрофи и извънредни ситуации. По техния пример са създадени 18 организации в 14 области. „Добротата, готовността за подкрепа на нуждаещи се и желанието да защитиш честта на собственото си име и това на солидарното общество, дават смисъла на житейския път“, обобщава Росинка Проданова.
„Различни са областите, в които героите от книгата работят и отдават времето, знанията и труда си – образование и наука, здравеопазване, култура, развитие на местни общности, дарителство и доброволчество, деца и младежи, икономическо развитие, защита на животните и природата, на човешките права. Общото във всички истории е непримиримостта на дейни и отговорни хора“, коментират издателите.
Дейността на 4 пловдивски организации е представила в книгата пловдивската журналистка Паулина Гегова. Сред тях на Асоциацията за лицеви аномалии на д-р Юрий Анастасов, който заедно с негови съмишленици от УМБАЛ „Св. Георги“ приема като мисия да помага на деца, родени с цепнатина на устните и небцето и създават регистър с контакти на експерти в страната, които работят с деца и младежи с подобни проблеми. За 23 години от създаването си АЛА е помогнала на над 3000 подрастващи. „Добрите новини, добрите хора имат аудитория и се четат“, заяви от своя страна пловдивската адвокатка Милена Кадиева от фондация „Джендър алтернативи“.
„Да имаме кореспонденти в страната бе отдавнашна наша мечта. Благодарение на Активни граждани България през пролетта на 2020 г. това стана факт“, посочи главният редактор на портала Ралица Николова. „Щастливи сме, че имаме възможността да ви подарим 30 ключа към Портала, към света на доброто в действие. Онова, което всеки ден е на първа линия и работи без почивен ден“, допълни ръководителят на екипа Георги Генчев. Редакторът на книгата „Хроники на доброто“ Любомир Василев от своя страна коментира, че историите в книгата са доказателство, че доброто е навсякъде, което много често остава анонимно, но благодарение на авторите на историите – Дияна, Росинка, Петя, Поли, Елена и Цвета, успява да бъде популяризирано.
„Хроники на доброто“ бе представена за първи път в Пловдив, нo може да бъде видяна и на сайта на НПО портала: https://bit.ly/3CL59CH.