Зелен градКултураНовини

Мащабен графит на брадат лешояд посреща гостите на Пловдив – ВИДЕО

Графитът, изобразен по проект на „Зелени Балкани“ по програма LIFE на EС, покрива площ от над 100 кв. м. на сграда на EVN България

Готов е мащабният графит в Пловдив на символа на българската природозащита – брадатия лешояд. Мястото на графита е фасадата на сграда на EVN Топлофикация, разположена на бул. „Васил Левски“ 236, който е главният вход към града от магистрала „Тракия“. Изображението се реализира по проект „НАТУРА 2000 в България – Нови хоризонти“ на „Зелени Балкани“ по програма LIFE на EС.

Брадатият лешояд е величествена птица, достигайки близо 3 метра размах на крилата и с изключително атрактивно оперение. Той е една от най-красивите птици в Европа и обект на опазване в Европейската мрежа НАТУРА 2000. Брадатият лешояд се счита за изчезнал от страната ни вид.

EVN България подпомага усилията на „Зелени Балкани“ за завръщането на вида в страната, като изпълнява проекти за обезопасяване на опасни за птиците въздушни електропроводи от електроразпределителната мрежа.

Графитът е дело на художници от студио „140 идеи“ – едни от известните графити-артисти в България. Той е с размери 15 / 7 метра, което е площ над 100 кв. м. За неговото изрисуване е използвана специализирана фасадна боя, специално предназначена за външни условия. Боята е устойчива на взаимодействията на околната страна.

Техниката използвана в реализация на стенописа е традиционна за монументалната живопис. Цветовете са съобразени с това да контрастират на околните сгради, но същевременно са хармонични на небето – естествения хабитат на брадатия лешояд. Реализацията на проекта отне 7 календарни дни.

По същите дейности до момента EVN съдейства  на художниците от студио „140 идеи”  за изобразяването и на графит на белошипа ветрушка на фасадата на училище в Свиленград.

Съвместните дейности на EVN и „Зелени Балкани“ следват дългогодишното сътрудничество между двете организации в дейности за защита на околната среда.

Дежурен Редактор

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Един коментар

  1. Думата е ГРАФИТИ както в множествено, така и в единствено число (вече е ставало дума, ала…)
    Рядко се употребява само от археолози терминът „графито“.
    Graffiti (both singular and plural; the singular graffito is rarely used except in archeology) според Педиите.

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина