Велоалеи свързват Стария град с Тракия и Гребната
Веломаршрути ще свържат Стария град с Тракия и Гребната база. Идеите за два големи лъча с велоалеи днес обсъдиха заместник-кметът Георги Титюков, членове на колоездачните клубове в града, представители на КАТ и на фирми-производители на велосипеди. Работният проект се готви от общинския отдел „Организация и безопасност на движението” и е във връзка с големия проект за културно-историческото наследство на Старинния Пловдив.
Единият от основните безопасни маршрути за колоездачите да свързва Тракия със Стария град. Предвижда се в района на църквата Света Петка да се обособи велопаркинг, тъй като в архитектурния резерват е забранено движението на колелета. Вторият лъч пък ще свърже Стария град с Гребната база. Заместник-кметът по спорта и младежките дейности Георги Титюков подчерта, че в Наредба 2 е заложено при строителството на булеварди и улици да бъде отделено място за колоездене. Такива алеи има обособени вече след основната реконструкция на бул. „България”, ще бъдат изградени и в участъка от бул. „Свобода”, който предстои да бъде удължен.
Работната група начело с Титюков, която готви стратегия „Пловдив – град на велосипедиста” набеляза и други цели за осъществяване на по-лесно и безопасно придвижване с колело. Търси се вариант в Наредба 2 да бъде заложено изискването предприемачите, които строят молове и хипермаркети да предвиждат и места за паркиране на велосипеди, освен на автомобили. Вече е решено наредбата да изисква и наличието на велостойки на всеки общински паркинг. Предстои работната група да бъде разширена с представители на общинските образователни структури, за да се обмисли идеята за провеждане на обучения, след които деца и ученици да могат да придобиват свидетелства за управление на велосипед. Така подрастващите ще имат още един начин да подобрят уменията си за безопасно колоездене, както и да се научат да се пазят, смята заместник-кметът Титюков.