Студенти от Югоизточна Европа се събраха в Пловдив
От 27 до 30 юли в Пловдив се проведе работна среща на членовете на Антикорупционната студентска мрежа в Югоизточна Европa. На срещата присъстваха повече от 40 студента от 8 държави, както и екипа на студентския сайт mediacafe.bg. След тридневна ползотворна работа, участниците успяха да създадат полезни инструменти, с които се надяват да адресират проблемите на корупцията във висшето образование, както в своите страни, така и в региона. Домакин и организатор на събитието бе Пловдивското „Младежко сдружение за мир и развитие на Балканите”, с финансовата подкрепа на Фондация „Отворено общество” – Будапеща.
Участниците от България, Република Македония, Сърбия, Хърватска, Албания, Черна Гора, Молдова и Украйна пристигнаха на 27-ми в Пловдив, готови за дискусии и работа в екип. Всички те бяха готови да разискват корупционните практики в техните страни и мерките за тяхното преодоляване. В 2 часа след полунощ на 29-ти юли, вече бе ясно, че неуморният труд и продължителните дискусии, в крайна сметка са дали желания резултат.
Студентите от Югоизточна Европа разработиха въпросник, който ще им помогне да разберат повече за мненията и възприятията на своите колеги. Бурните дискусии и разговори успяха да доведат до съставянето на един общ за целия регион въпросник, който предстои да бъде реализиран идните месеци.
Събраната информация ще спомогне за реализирането на сравнително проучване между отделните страни в Мрежата. Така всички заинтересовани страни ще имат възможност да придобият по-ясна представа за измеренията на проблема в сравнителен мащаб в системите на висшето образование от региона. Както е известно, често проблемът за корупционните практики особено в тази сфера на обществото, се преплитат и засягат повече от една държава от региона. С методологията за проучване и анализиране на най-наболелите проблеми във висшето образование, младежите от Антикорупционната мрежа, се надяват да предизвикат интереса на своите състуденти и да ги привлекат към своята кауза за стимулиране на добрите практики в университетите.
Освен въпросник , младите изследователи разработиха и насочващи въпроси за провеждане на полу – структурирано интервю с представителите на университетското ръководство, а също и с преподаватели. Съзнавайки трудността на едно подобно начинание, все пак младите участници са готови да дадат каквото е нужно от себе си, за да достигнат крайната си цел.
В края на годината предстои да се проведе конференция, която ще се излъчи едновременно във всички държави от региона. На пресконференцията, Антикорупционната мрежа ще представи резултатите от проучването си и ще набележи своите идеи за борба с корупционните практики в системата на висшето образование в своите страни.
Антикорупционна студентска мрежа е създадена през 2003 година с финансовата и логистична подкрепа на Фондация Отворено общество – Будапеща. Към настоящия момент постоянните членове на Мрежата са Младежко сдружение за мир и развитие на Балканите (България), Белградска отворена школа (Сърбия), Младежки образователен форум (Македония), Монитор Статистика (Хърватска) и Национален център за прозрачност и човешки права (Молдова). В Пловдив към срещата се присъединиха и новите асоциирани членове на Мрежата – Mjaft! (Албания), Център за мониторинг (Черна Гора) и Център за демократичен ренесанс (Украйна).
Участие взеха и студентите, преминали обученията за „Организиране и провеждане на изследвания в сферата на висшето образование“, които се проведоха по-рано през годината (виж тук).
Целта на Антикорупционната студентска мрежа в Югоизточна Европа е да стимулира диалог между заинтересованите страни за намиране на превантивни методи за ограничаване на корупционните практики в системата на висшето образование, както и за преодоляване на последиците от тях. Корупцията във висшето образование има сериозни последици, далеч надхвърлящи рамките на самата образователна система и рефлектират негативно в обществата от региона като цяло.
Част от приоритетите, които участниците в мрежата си поставиха, е разширяването на активностите и повишаване капацитета на мрежата.
Повече информация за Антикорупционната студентска мрежа в Югоизточна Европа може да откриете тук, както и на страницата ни във фейсбук.
Очакваме вашите съвети и сигнали по всяко време. Можете да ги адресирате към:
МИКЦ – Пловдив Област
ул. “Волга“ 24
телефон: 032 62 22 78
e-mail: [email protected]