Под небето

Нова алтернативна карта показва как истински да преживеем Пловдив

Най-важното е как един град се променя и как се чувства отделният индивид в тези неглижирани пространства, споделя Катрин Сариева

Паулина Гегова

Преди близо 5 години Фондация „Отворени изкуства“ и Студио 8 ½ предизвикват в себе си, както и в обществото един интерес на различната, успоредна градска култура. Първата копка на истинското опознаване на Пловдив се поставя с фестивала „Улица Отец Паисий“, а през 2012г. инициират първата „Беседка за града“.

Екипът е решил да направи една алтернативна карта на Пловдив, в която да се поместят места, които са неглижирани, не влизат  в официалните туристически гидове и не представляват интерес за времето си. Такива са Тютюневият град, който през не толкова далечната 2012-та не беше обсъждана тема, квартал „Капана“ преди да бъде преобразен, архитектурата от времето на социалистическия период, Баухаус под тепетата и още много други.

Първият книжен носител излиза през 2013-та година с два основни маршрута – ул. „Отец Паисий“ и Религии, който включва храмове на различни вероизповедания, неприсъстващи в официалните турове.
През 2015-та година „Беседка за града“ се завръща с модератор и съставител Катрин Сариева. В нея се акцентира на емблематичните пространства, които всеки турист посещава, но не като типична забележителност, а като начин на живот.

Най-важното за нас е как един град се променя и как се чувства отделният индивид в тези пространства, споделя Катрин Сариева.

Тя признава, че картата се използва повече от чужденците, които пристигат в Пловдив, отколкото от българи.

Ако не насочиш хората, те трудно могат да се ориентират. Има интерес от младите, но трябва да предизвикаме любопитството им. Не искаме да покажем мейнстрима на града, а онези затъкмени улички, нови кътчета, които можеш да откриеш търсейки. За да опознаем истински Пловдив трябва да търсим, да се учим, да го разбираме и да приемаме факта, че той е съвкупност от всякакви социални, битови, религиозни и политически случки и пластове, добавя Катрин, която е историк по професия.

Точно професията й помага до голяма степен да събере историите, включени в гида. Фондацията е работела и с Владо Балчев и неговия огромен архив от исторически снимки. Останалото е плод на много обиколки, разходки без ясна посока, именно, за да намериш онова скрито местенце, което може да те изненада.

Новият вид на алтернативната карта няма да е на книжен носител, а под формата на сайт: http://www.alternativeplovdiv.com , където са вкарани и четири нови маршрута – Хаджи Хасан махала, Реката – начин на обитаване, Социалният живот на панелките в ж.к. „Тракия“ и Тепетата като форми на градски живот.

Цялата статия може да прочетете на КАПАНА.БГ

Дежурен Редактор

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Един коментар

  1. Култура има, има и „Алтернатива“. Изящни ИЗКУСТВА има, има и Отровени Изкуствености. Гърчове безИзкуствени, безМайсторлък =неУМЕЛИ. Преверзии на АРТаджии (и на КЮНСТлери, мамма миа!)

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина