Браншове отчетоха 50 процента ръст по време на Световното по гребане
Гребци наблягат на спанак с агнешко
Новозеландска баба обиколи Пловдив, за да се хвали с медала на внучето си
Пловдивският бизнес е повече от доволен от приключилото вчера Световно първенство по гребане за мъже и жени (неолимпийски дисциплини) и юноши и девойки. Близо 2500-те чужденци съживиха икономиката под тепетата. 50 процента ръст в оборотите от средностатистическите за летния сезон отчетоха ресторантьори и хотелиери. Чуждите делегации заеха огромен процент от легловата база под тепетата, а заведенията пръщяха от народ всяка вечер. Представители на няколко континента пиха български вина, ядоха български деликасети, консумираха българско пиво. Клиентите бяха добри, тъй като не пестяха средства и не оставаха само в хотелите си, а обикаляха до след полунощ, подчертават собственици на ресторанти по центъра. Това е бъдещето на Пловдив- събития в такива формати и мащаби, които да пълнят града за няколко дни и вливат живителни сили в момент на криза, удариха чертата бизнесмени.
Посетихме някои от най- интересните кътчета в Пловдив, за да разберем как се е отразило международното събитие на отделните икономически субекти. Оказа се, че първенството многократно е увеличило посещаемостта не само в ресторанти и хотели, но и във всички културни точки в града.
От най- оживения в последно време обект- Римският стадион споделиха, че последната седмица е била връх по сила от откриването му насам. Мраморните стъпала едва удържаха потока от чуждестранни туристи, между които и голяма част от медалистите. Охраната на стадиона коментира, че най- често са дочували руска, френска и английска реч. От обекта смятат, че вместо реклами на какви ли не продукти, трябва да се наблегне и на популяризирането на историческите ни наследства. Нека да не се задоволяваме само с подобни единични случаи, а да поработим и да го превърнем в практика, призовават от стадиона.
Старият град също е чернеел от народ в по-прохладните часове. Античния театър посрещна стотици само за няколко дни. А заведенията в културния резерват се радваха на тълпите от туристи.
Апостол Сираков, който работи в един от емблематичните ресторанти в Стария Пловдив- Филипополис коментира пред нас, че след калкулациите е установил сериозно покачване на оборота. Това бе най- силният период за сезона, отбеляза той. Призьорите и техните семейства, които са посетили заведението, са опитали най- различни български вкусотии. Най- често поръчваните специалитети са спанак с агнешки късчета, сочно телешко, задължителната шопска салата и всичко това обилно полято с избрана селекция от български вина. От галерия „Филипополис” потвърдиха, че гостите на Пловдив са предпочели консумацията на храна и напитки, вместо да се отдадат на изкуството и да съзерцават картините в галерията към комплекса.
Бяхме пълни до козирката. Връщахме клиенти, отбелязаха от всички големи и елитни ресторанти по центъра- Хемингуей, Густо, Унико, Одеон и прочие.
Оказа се, че във всяко едно кътче от нашата проверка, следа сред множеството туристите оставила очарователна баба на златен медалист от Нова Зеландия. Обикаляйки из местните забележителности и заведения, тя навсякъде се е хвалила с внука си, който е един от призьорите. И междувременно се е оглеждала, за да му намери невяста, тъй като много харесала българките.
В Тримонциум пък няколко контингента живяха на едно място близо десет дни. Днес всички, заедно с персонала на хотела, се изпратиха с обща снимка пред фасада. Хората се прегръщаха, говореха на различни езици, но се разбираха с езика на тялото. Пред екип на Под тепето всички чужденци не скриха суперлативите си към Пловдив и подчертаха, че искат да се върнат на частно посещение.