Въведените от Доналд Тръмп мита спрямо Канада, Мексико и Китай и поредните му заплахи да въведе наказателни тарифи за вноса в САЩ и на стоки от ЕС предизвикаха шок на финансовите пазари в началото на търговията в понеделник, разтърсиха глобалните финансови пазари.
Опасенията на инвеститорите по целия свят, че това може да провокира глобална търговска война, доведоха до рязко поскъпване на щатския долар и до срив на пазарите на акциите, съобщава OFFNews.
Индексът на долара спрямо 6 други водещи валути поскъпна с около 1% на 109 пункта, отправяйки поглед към двугодишния връх около 110,18 пункта от 13-ти януари. Еврото пък се обезценява с 1,16% към 1,0244 долара, доближавайки януарското дъно около 1,0178 долара – най-ниско ниво от ноември 2022 г. насам. Британската лира пък поевтинява с 0,9%, докато канадският долар се обезценяват с 1,6% до най-ниско ниво от 2003 г. В същото време доларът поскъпва с над 2% спрямо мексиканското песо към най-високи нива от 2022 г. насам.
Фондовите борси в Азия, Европа и САЩ реагират със солидни спадове на наложите от Тръмп мита.
Японският фондов индекс Nikkei губи 2,66% от стойността си, австралийският S&P/ASX 200 спада с над 1,79, а индексът на хонконгската борса – Hang Seng се понижава с над 0,5%. Китайските пазари на акции все още остават затворени заради Лунната нова година.
Европейските пазари на акции също се очаква да отбележат солидни спадове при старта на днешната търговия, като фючърсите на немският индекс DAX и на френския CAC40 се понижават с над 2%, на британския FTSE100 – с 1,3%, а на общия европейски индекс Stoxx Europe 50 – с 2,4 на сто.
Солиден срив бележат и американските фондови индекси, което предполага негативен старт и на търговията на Уолстрийт по-късно през деня.
Фючърсите на DJIA се понижават с близо 700 пункта (спад със 1,74%), а тези на широкия индекс S&P500 падат с 1,9%, докато фючърсите на технологичния индекс Nasda100 се сриват с над 2 на сто.
Междувременно Тръмп продължи със заплахите. Президентът на Съединените щати заяви отново, че новите мита върху Европейския съюз „със сигурност ще се случат“, без да уточнява степента на налозите или графика на тяхното въвеждане, съобщават Ройтерс и АП.
„Дефицитът ни с Европейския съюз е 350 милиарда долара, така че очевидно „нещо“ ще се случи там. Не бих казал, че има времева линия, но ще бъде доста скоро“, добави той, когато беше попитан за евентуалната дата на въвеждане на мита за европейските стоки.
Американският президент защити наложените от него мита с аргумента, че тези, които им се противопоставят, са повлияни от чужди или корпоративни интереси. Той специално отправи нападки към „Уолстрийт джърнъл“ и хедж фондовете, твърдейки, че те са „контролирани от Китай или други чуждестранни или местни компании“.
Според него, истинските поддръжници на Съединените щати подкрепят митата, настоявайки, че те никога не е трябвало да бъдат заменени от системата за данък върху доходите през 1913 г. Той също така заяви, че общественият отговор на митата е изключително положителен.
„Отговорът на митата беше фантастичен“, каза той, цитиран от БНР.
Доналд Тръмп също така отбеляза, че ще разговаря с канадски и мексикански лидери в понеделник във Военната база „Андрюс“, като подчерта, че митата ще останат и дори могат да „се влошат много“, ако и двете страни не се справят с търговския дефицит със САЩ и спрат навлизането на фентанил в страната.
„Имаме дефицит с почти всяка страна и ще го променим“, посочи президентът на САЩ.
Той обвини за дълга на САЩ, който, според него, възлиза на 36 трилиона долара, годините на подпомагане на други държави.
„Ние помагаме на всички от години и, честно казано, не мисля, че те го оценяват, така че ще променим това“, добави Тръмп.