
Вътрешният министър Даниел Митов обмисля премахване на сегашния режим за налагане на глоби за нарушения по пътищата и замяната му с много по-строг. Това ще означава санкциониране още при установяване, а при отказ да се плати – спиране на автомобила от движение, пише Mediapool.
Такава промяна, ако се случи, би преобърнала изцяло реда за налагане на глоби. А от изявленията на министъра в сряда не се разбра дали той изобщо обмисля възможността санкциите все пак да могат да се обжалват.
Митов бе на посещение в Търговище, където изслуша отчета на местната дирекция. След това даде брифинг, по време на който бе питан за мерките за пътна безопасност. Темата влезе в полезрението на управляващите заради общественото недоволство, последвало смъртта на 12-годишната Сияна при катастрофа край Плевен. Правителството се втурна да предлага мерки на обичайния принцип – след дъжд качулка.
Според Митов трябва да отпадне „двустепенната система за налагане на наказания„. В момента системата работи по следния начин – независимо дали един шофьор се санкционира с електронен фиш или наказателно постановление след акт, глобата все пак трябва да му бъде връчена. Именно тук системата спира да работи, защото МВР не може да издири стотици хиляди нарушители. Затова не е необичайно един фиш да бъде връчен година-две след издаването му. Това бе признато и от Митов.
„Издават се съответните актове, електронен фиш, трябва да бъде търсен, за да си плати глобата, което много рядко се случва„, коментира той.
Той предлага промяната с цел „да се увеличи събираемостта и да не смятат нарушителите, че може да им се размине„.
„Полицията да може да глобява на място и ако не бъде заплатена глобата, автомобилът да бъде изваждан от движение докато водачът не си заплати, да не може да напусне„, обясни той.
Министърът си спомни, че преди години, при предишното управление на ГЕРБ, МВР връчваше глоби по границата с Гърция. Тази практика бе обявена за незаконна от съда. Сега обаче ще се направи опит тя да бъде възродена по някакъв начин и дори се мисли за забрана за напускане на страната, ако има неплатени задължения.
„Съдът тогава каза, че тази промяна е противоконституциоона, защото нарушава правото на свободно движение. И това наложи отмяната на тази мярка, която пък не беше заменена с нищо толкова ефективно. Затова сега търсим начин да направим законодателни промени, които да са в синхрон с конституционните норми, но да позволяват на органите на реда да не допускат някой да напусне границите на страната без да си е платил глобите„, заяви вътрешният министър.