ЕС отслабва защитата на вълците, алармират природозащитници

Този ход би отворил вратата за по-широки заплахи срещу природата
Европейската комисия предложи пряко изменение на степента на защита на вълка, въведена с Директивата за местообитанията. Това предложение следва решението за намаляване защитата на вълка в Бернската конвенция, което влезе в сила на 6-и март 2025 г. и предизвика широка критика от страна на експерти по опазване на природата и екологични организации.
През последните 18 месеца Европейският съюз настоява за намаляване степента на защита на вълка, въпреки липсата на солидни научни доказателства за нуждата от тази мярка. Още през декември 2023 г. Урсула фон дер Лайен стана първият председател на Европейската комисия в историята, който на международен форум предлага понижаване степента на защита на който и да е вид.
Благодарение на строгата си защита популациите на вълка се възстановяват в много части на континента, което представлява голям успех в опазването на природата. Въпреки това природозащитният им статус продължава да бъде далеч от благоприятен и възстановяването е все още нестабилно.
„Намаляването степента на защитата на вълците е погрешно решение, което дава приоритет на политически, а не на научни фактори. То не предлага никаква реална помощ на селските общности, а би могло да се помисли за засилване на дейности и инвестиции в превантивни мерки, които да постигнат съвместно съществуване“, предупреждава коалицията от неправителствени организации, в която влизат WWF, BirdLife Европа, ClientEarth и Европейското бюро за околна среда.
„Вместо да насърчава природата, която е най-добрият ни съюзник в борбата с кризите, свързани с климата, биоразнообразието и замърсяването, Европейският съюз продължава да прави обратен завой по отношение на един от най-впечатляващите си природозащитни успехи от десетилетия насам. Натискът срещу вълка създава изключително опасен прецедент в сферата на опазването на природата, тъй като пренебрегва научно обоснования подход и превръща защитата на видовете в разменна монета на политическия терен“, допълват експертите от коалицията.
В продължение на повече от три десетилетия водещата директива на Европейския съюз за местообитанията защитава стотици европейски видове и местообитания, като връща от ръба на изчезването емблематични видове като вълка и иберийския рис. Сега коалицията призовава държавите-членки, както и Европейския парламент да защитят целостта на Директивата за местообитанията и да се противопоставят на всякакви опити за нейното отслабване.
При приемането на България в Европейския съюз страната ни договори изключение от строгата защита на вълка заради сравнително по-голямата популация спрямо повечето страни членки. По тази причина промяната на директивата в тази ѝ част няма да наложи промени в националното ни законодателство. Всякакви други промени обаче биха представлявали съществена заплаха за българската природа.