ГрадътКултураНовини

Отремонтираха печатарската преса на Христо Г. Данов

Вдъхнаха нов живот на печатарска преса от печатницата на Христо Г. Данов, която е на повече от век, съобщава БНР. На нея през втората половина на 19 век родоначалникът на книгоиздаването у нас печата своите книги с образователна насоченост. 

Печатарската преса отдавна е част от музейната експозиция, но доскоро не работеше. Вече обаче тя е отремонтирана. 

„Вече можем да ползваме педала на машината. Преди се въртеше само тежкото колело. Сега всичко се случва лесно. Гумираните валове бяха разядени от мастилата, които са ползвани.

Фирмата, която ни помогна да се справим с проблема, гумира нашите валове безплатно, за което сме им благодарни. Тя е пловдивска и работи с БНБ“, обясни Радка Ангелова, уредник в музея.

Само стягите на печатарската преса не са в пълен комплект, но това не пречи на печатарския процес. Въпреки това от музея ще продължат да търсят хоризонтални стяги, за да могат да я оборудват изцяло.

„Това е механизмът, който събира, центрира набрания текст с изображенията в тавичката“, каза Ангелова.

Вече са направени и първите печатарски проби с машината.

„Металните букви се редят в корпуса, т.е. прави се набора на текста, след това имаме прехвърляне на набрания текст в бъдещата страница в рамка, която има стяги, които да центрират набрания текст. Стегнатият текст и изображения се прехвърлят в тавичката на машината. Имаме и мастилница с ракел, който остъргва излишното мастило. Имаме и място за чистия лист хартия“, обясни Радка Ангелова. 

Печатната машина е тип „американка“ и е на принципа на крачната шевна машина. Работата с нея е изисквала голямо физическо натоварване и концентрация. Всичко се е правело на ръка. Буквите се взимали и се редели една по една. Понякога подреждането им е отнемало половин ден.

Ако в съвремието лесно можем да си поправим правописната грешка, то в миналото е било изключително трудно. Затова за улеснение печатарите през 19 век изработили шаблони за печатане на еднотипни материали като картички, покани и важни обществени събития. Уредниците в къща-музей Христо Г Данов се обучават за работа с печатната машина. Очаква се с нея да започнат да се правят печатарски демонстрации около 24 май.

„Това ще бъде ново за нас, затова първоначално ще бъде подготвен предварително текст и изображение, които ще можем да печатаме.

Ще сменяме малка част от това, което подготвим. Целта е участниците в демонстрацията да изпитат удовлетворение от собствените си усилия“, каза Ангелова.

С подобна печатарска машина разполага историческият музей в Клисура. До 2000 г. тя е била съхранявана във военното поделение в Казанлък и се е използвала за нуждите на армията. Именно тамошният печатар Валентин Денев обучава уредниците от къща-музей Христо Г. Данов за работа с пресата.

В експозицията има и още една  печатна машина на Христо Г. Данов, но по-малка. Използвала се е за картички. Не работи, но от музея имат амбицията и тя да започне да печата.

Снимка: БНР

Дежурен Редактор

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина