– Г-н Титюков, какви инфраструктурни проекти ще отстоявате в Общинския съвет в новия мандат?
– Коалиция „Съединени за Пловдив“ е на мнение, че в най-кратки срокове трябва да бъдат завършени всички започнатите инфраструктурни проекти, като ще държим да не се създават големи неудобства на гражданите. Време е да насочим усилията си към изграждане на нови пътни артерии, които няма да затварят възлови градски артерии и са от изключително значение за облекчаване на трафика. Това са нов мост над Марица, за който има идеен проект с развръзки, пътна връзка между районите „Южен“ и „Тракия“ и продължение на бул. „Северен“, за които са изготвени работни проекти.
– Тези обекти изискват много средства. Откъде ще осигурите финансиране?
– В първите две години Общината трудно би отделила средства от собствени приходи, защото трябва да се завършат започнатите обекти. Един от вариантите за свежи пари е да се създаде силен екип по европейски проекти, който да привлече сериозен финансов ресурс по новите програми на ЕС и по Националния план за възстановяване и устойчивост. Ще дам пример – в този мандат ние сме осигурили по проекти над 42 млн. лева в социалната сфера, част от тях е изпълнена, други са в процес на изпълнение. Така че когато говорим за пари, трябва и сами да си помогнем. Естествено, редно е да искаме средства и от държавата, защото Община Пловдив направи нещо, което в последните 30 – 40 г. не е правила и държавата – построи два стадиона, единият е почти готов, другият е завършен на 50%. Пари по програми има, но трябва да има малко по-сериозна проектна готовност.
– Може ли да гарантирате, че ще бъде завършен ремонтът и реставрацията на Хуманитарна гимназия?
– Предвиждаме не само завършването на ремонта на ХГ „Св. св. Кирил и Методий“, но и строителството на нова сграда на ОУ „Княз Александър I“ в двора на гимназията, за която са предвидени държавни и общински средства. Искаме да изградим още поне две училища, за да се преминава постепенно на едносменен режим на обучението, най-малко 4 детски градини и 4 детски ясли. Настоящият мандат беше силен по отношение на спортни обекти и съоръжения, в следващия трябва повече да наблегнем на образователната инфраструктура. Затова настоявахме толкова много и извоювахме да започне строителство на детски ясли с млечна кухня кв. „Съдийски“ на ул. „Стоян Михайловски“ 13 и те почти са готови.
– Какви други нови обекти искате да започнете в новия мандат?
– Археологическият музей има остра нужда от допълнителна база за експонати и ние смятаме, че най-подходящото място за тази цел е Централна поща. Собствеността на тази сграда е смесена – 70% е частна и Община Пловдив би могла да закупи този дял, 30 % е на държавно предприятие „Български пощи“.
– Бившата сграда на БНБ на Малката главна не става ли за филиал на Археологическия музей, каквато идея има?
– Не съм убеден, че сградата на БНБ е добра за музей, защото с изключение на залата всички помещения са малки. Може би трябва да се направи дебат по тази тема, защото има и още една идея – за Дом на Пловдивската опера на мястото на бившия партиен дом. Тогава администрацията на Община Пловдив трябва да се премести някъде, например, в сградата на БНБ.
– Пътниците са недоволни от градския транспорт и тежките задръствания. Как може да се реши този проблем?
– Транспортната схема на Пловдив има нужда от актуализация с цел да се създадат по-добри връзки и по-бърз придвижване. В момента проблемът със задръстванията се изостря, защото се застъпват три големи пътни проекта – водния, който Община Пловдив изпълнява, Южен обходен колектор на В и К и пробивът под Централна гара на НКЖИ. Но част от задръстванията се дължат и на градския транспорт . рябва да се помисли за промяна на схемата, маршрутите и интервалите. Създаването на транспортна фирма „Екобус – Пловдив“ за нас е крачка в правилна посока и тя трябва да се доразвива, да се купят електробуси за първите две ученически линии и постепенно, след като свършат договорите с частните превозвачи, дружеството да поеме целия градски транспорт.
– Според вас трябва да ли да се въведат облекчения за пътуване на част от категории пътници?
– Предлагаме програма „70 плюс“ , която предвижда граждани над 70 г. да пътуват безплатно в градския транспорт с поименна карта и снимка. Дължим го на тези хора – те са построили Пловдив и държавата и трябва да се отнасяме подобаващо към тях.
Купуването и продаването на гласове е престъпление!
Титюков, ти нали винаги си бил с ГЕРБ и си гласувал с тях в Общинския съвет? Сега пак ли играеш „троянски кон“ в лагера на Славчо?