
Две студентки получиха новоучредената награда „Пантелей Генов“ за значими академични постижения
Денят на българската консервна индустрия – Трети април, тържествено бе честван за първи път в Университета по хранителни технологии -Пловдив. Сред официалните гости на събитието бяха проф. Христина Янчева, областен управител на Пловдив, инж. Емил Саралийски, гл. секретар на район Централен, инж. Стойко Кировски, председател на Съюза на преработвателите на плодове и зеленчуци в България (СППЗ) и управител на фирма “Джем и джем”-Пловдив, инж. Димитър Ангелинов, председател на Асоциация „Традиционни български консерви“ и управител на фирма “Дерони”-Стара Загора, инж. Антоанета Божинова, изпълнителен директор на СППЗ, проф. Тодорка Петрова, директор на Института по консервиране и качество на храните Пловдив, проф. Пламен Моллов, председателят на Настоятелството на УХТ и бивш негов ректор, инж. Георги Жеков член на Настоятелството и управляващ съдружник на фирма “Цима 99”, Роберто Санторели, член на Настоятелството и председател на Конфиндустрия Италия, неговият брат и известен пловдивски бизнесмен Микеле Санторели, инж. Димитър Бахаров, изпълнителен директор на “Балкан Агрикълчърал”-Пазарджик и научният консултант на фирмата проф. Нидал Шабан, инж. Таня Кирева, директор на фирма “Хидропластформ”-Хасково, проф. Даниела Ганева, директор на Института по зеленчукови култури Марица, доайенът на консервната наука в България доц. Митрю Хайдутов. Специален гост на събитието беше Асен Стефанов, автор на книгата „Предци и потомци“ и прародственик на Пантелей Генов – основоположник на консервната индустрия у нас.
След официалното откриване на събитието доцент Кирил Михалев, зам.-ректор на УХТ, разказа за началото на консервната индустрия в световен мащаб, а инж. Антоанета Божинова представи пътя й у нас през годините.
„Консервната индустрия е с много дълбока традиция в България. Тя е важен икономически сектор за Пловдивския регион, заяви в приветствието си към участниците в събитието областният управител проф. Христина Янчева.
„Нашият отрасъл има огромно влияние върху икономиката на България. Той е минал през много трудности, апогеи и падения и ние трябва да търсим най-добрите пътища за неговото развитие“, каза инж. Стойко Кировски, председател на СППЗ.
Инж. Димитър Ангелинов, председател на Асоциация „Традиционни български консерви“, заяви, че трябва да бъдат положени по-големи усилия студентите да се включват в производството още по време на следването. „Вкусната и качествена храна в България е създадената на полето, в чието производство имаме традиции и постижения“, каза той.
Подробности за живота и идеите на основоположника на консервната индустрия у нас разказа неговият прародственик Асен Стефанов. „Дълго съм се вглеждал в живота и дейността на Пантелей Генов и въпреки всичко ми е трудно да си обясня как точно е успял. Той намира истинския път до целта си или по-скоро до мечтата си. Разчитал е най-вече на качествата, уменията и морала си“, каза Стефанов.
Проф. Пламен Моллов обобщи, че консервната индустрия е останала жива и с перспектива за развитие благодарение на хората, които се занимават всеотдайно с това производство.
На трети април 1899 г. във Варна е поставено началото на първата българска консерва фабрика. В продължение на две години преди това, младият предприемач Пантелей Генов е изучавал занаята за производството на консервирани храни като работник във фабрики в Белгия и Франция.
Първоначално начинанието среща много трудности ‒ недоверие от потребителя, недостиг на суровини и др., но Генов не се отказва. Просто премества производството в Пловдив. Успехът не закъснява ‒ след Първата световна война висококачествените зеленчукови и плодови консерви с търговската марка “Хубавата градинарка” се налагат не само на българския, но и на чуждестранния пазар. Любопитен факт е, че през 1936 г. за ресторанта на елитния лондонски хотел “Риц” са доставени 10 тона български аспержи, произведени в Катуница и консервирани във фабриката на Генов.
По време на събитието за първи път беше връчена и наградата „Пантелей Генов“, учредена от СППЗ, за значими академични постижения. Асен Стефанов връчи отличието на Весела Стоева и Кристина Георгиева, студенти в четвърти курс в УХТ, специалност „Технология и качество на храни“, специализация „Технология на продуктите от плодове и зеленчуци“.
В края на церемонията ръководителят на катедра „Консервиране и хладилна технология“ в УХТ доц. Васил Шиков покани присъстващите на посещение в технологичния комплекс, където официално бяха открити обновени и новооборудвани технологични лаборатории. Лентата прерязаха проф. Христина Янчева и проф. Пламен Моллов.



