ГласовеМнения

Министерството на културата съгласува заданието за Небет тепе

Ведомството даде зелен светофар за идеята на арх. Фърков, но с категоричното „Възстановяване без хипотеза”

Студиото му отдавна е пратило на общината детайлна количествено-стойностна сметка на стойност 3,23 милиона лева, за която архитектът забрави да спомене пред нас

Туристите ще се качват с ескалатор до върха на хълма. За него е предвидено „обрушаване” на скалите 

Министерството на културата днес е съгласувало заданието за реставрация и реконструкция на Небет тепе. Документацията вече е в ръцете на общината заедно с визата, което е ясен знак, че процесът е в ход, движи се на висока скорост, а това още повече втрещи архитектурната гилдия под тепетата. Добрата новина за колегията, а и за града като цяло, е категоричността в становището на Министерството: „Възстановяване без хипотеза”. Което значи, че стени, кули и бойници, детски атракциони, светилища могат да се вдигат само след категорични доказателства за съществуването им в някакъв исторически момент и начина, по който са изглеждали. Каквито няма. Всички архитекти в Пловдив са запознати с интервюто на Под тепето с автора на ескизите, както той самия ги нарича- арх. Юлий Фърков. В което той твърди, че общественото обсъждане трябва да е след техническото задание. Трябва да се дискутира на етап концепция и задание, а не, когато всичко вече е свършено. Този проект в този му вид превръща сакралното място Небет тепе в туристически атракцион, бутафория, а ние, пловдивчани, се превръщаме в обслужващ персонал, подчерта арх.  Петкана Бакалова (пълното интервю с нея четете по-късно).

Под тепето на свой ред отваря една дълга скоба покрай думите на арх. Фърков пред нас. Той категорично и в прав текст заяви, че онова, което е направил по покана на общината, са просто едни рисунки, едни ескизи, идеен проект, които е направил на добра воля и от обич към Пловдив. Става въпрос за консултация, нищо повече, заяви той. Под тепето обаче се добра до документи с детайлна количествено-стойностна сметка, които студиото му е подало към общината. Според нея общата стойност на проекта е 3,23 милиона лева с ДДС. За този документ арх. Фърков забрави да спомене. Сигурно е забравил. В набора от документи намерихме и Записка по част „Електро” с възложител Община Пловдив и изпълнител… “Ф-Деко” ЕООД – Кюстендил.

В друг документ „Архитектурно изследване, консервация, реставрация, експониране  и ревитализация на Археологическия ансамбъл „Небет тепе” – Евмолпия-Филипопол-Пулпудева-Тримонциум-Пълдин-Филибе-Пловдив” от студиото на арх. Фърков предлагат проектът да бъде изпълнен в два етапа: идеен и технически. Там се говори за фуникольор, театрон, зелен театър, детски атракцион с реплики на балиста, таран, арбалет, бойни топки и други. Там детайлно е описана и така наречената Есхара – култово огнище, светилище на Огъня, духовният център на Археологическия ансамбъл – Вечният Огън.

Но да се върнем към количествено-стойностната сметка. Тя е за изграждане на укрепителна система на Небет тепе и касае фаза „Архитектурно изследване и идеен проект за консервационно- реставрационни работи,експониране и градоустройствена адаптация”. Най-скъпото перо в сметката са градежите на новите стени на бъдещата гигантска крепост. Дейностите за всяка от стените са описани по сходен начин. Даваме пример с Югозападна крепостна стена дословно: „Субструкция. Направа на консервационен надзид по същ. оригинал на градежа и материал по технология вкл.оформяне на участъци на бойна пътека, бойници-от двете страни на кулата”. Това ще струва точно 80 712 лева по сметките на екипа на арх. Фърков. Подобни са обясненията и за другите стени- навсякъде има бойни пътеки и бойници. 204 750 лева ще струва гигантската кула, чиято конструкция ще включва кофраж, арматура, бетон, метално инвентарно скеле за колони, греди и плочи, стълбища. Тя трябва да се адаптира за Музей на градоустройствената еволюция на Вечния град. Малко средства са заделени за изчукване на съществуващите бетонни конструкции и демонтажа на оригиналната каменна зидария, която в последствие трябва да послужи „за повторна употреба -югозападна крепостна стена, северозападна крепостна стена, квадратна кула, бастион, жилищни постройки, диагонална крепостна стена до 40 см. от короната на зида. Предвиден е и демонтаж на оригинални керамични плочи.

Най-екзотичната част в количествено-стойностната сметка е изграждането на ескалатор, който трябва да свързва бул. Шести септември с върха на сакралното Небет тепе. Според идеята на арх. Фърков трябва да се „обрушават” скалите по тепето. По тази точка са предвидени следните дейности на обща стойност близо 200 хиляди лева: „ Механизирано обрушване- оформяне на ниша в скалните отвеси по проект и задание, доставка, монтаж и демонтаж метално скеле, събиране на скални отпадъци, пренос, ватоварване и извозване им. Преодолява денивелация от 40м.до северозападната порта и тайния проход-тунел с потерната. Да се изпълнят изискванията на фирмата доставчик на ескалатора. Доставка и монтаж на ескалатор, съгласно изискванията на проекта и техническата спесификация на фирмата-производител. Разходите ще се поемат от Община Пловдив”. Изграждането на паркинг под ескалатора с изкопи и валиране на терена (не е ясно къде ще стане това) е оценено на 123 хиляди лева.

Предвиден е още Театрон за 200 седящи места, който включва направа на масивна стоманобетонова конструкция от видим бетон стъпаловидно с прилежащи стълбища и масивни охранителни парапети. Той ще струва 103 хиляди. В сметката е и ЕСХАРА-ОЛТАР- конструкция от легирана стомана над олтар с р-ри 3/3м. 35 хиляди лева ще струва „зоната за детско любопитство и вдъхновение”- Цитадела за експониране на кула-таран,балиста, арбалет-зона. На 70 хиляди лева общо са остойностени посетителския център с контрол за достъп, санитарните възли. Студиото на арх. Фърков предвижда още превръщането на скалните отвеси на Небет тепе в Зелен театър на годишните времена, а по трасето на посетителските пътеки- места за отдих.

 

Под Тепето

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

22 коментари

  1. Другаря Фърков няма никаква представа за Небеттепе. Няма да му обяснявам подробностите, нека се чуди, но само ще напомня, че в подножието на стълбите, където той ще прави паркинг , ще „валира“ терена има антични градежи – съоръжение, проечуна от Д. Цончев, според който това е порта на крепостна стена.

  2. „Ведомството даде зелен светофар за идеята на арх. Фърков…“ = ЗВЪНЦИ, щом после четем „…категоричността в становището на Министерството: „Възстановяване без хипотеза”. ТОВА ОЗНАЧАВА ПРЕВЕДЕНО НА ИЗТОЧНОРУМЕЛИЙСКИ, ЧЕ ФАНТАСМАГОРИИТЕ НЕ СЕ РАЗРЕШИХА. „Идеята“ е в коша, нищо че е украсена с лилави печати. Фърков (луд за връзване) да върви да се доограмотява, па тогава да дялка пловдивските гранити, ако има кой да търпи.

  3. Инджинеринът Иб. Тотев почва да ми се струва простоват някакси, наивно некомпетентен, щом му ‘зимат акъла с такива лесни детински картинки с боички на прогимназиално равнище (щях да кажа ТНТМ, ама няма да ме разберат, а и ония поне се стремяха „да мяза“, а тук…) А за туристите колегата е прав, не им пробутвайте Бабини Видини Сфинксове, те трева не пасат! Метето си личи отдалеко и смърди. Току виж сме се прочули, то не беше хем ДРЕВЕН хем ВЕЧЕН

  4. Не подценявайте чуждите туристи. За разлика от българите, повечето от които ходят по света за търговия и далавери чужденците знаят къде отиват , знаят какво искат да видят и като не го намерят “ го рекламират“ на своите сънародници.
    Те не търсят средновикавни замъци, каквите има в Европа и по които си падат Б.Д. и жалките родни величия, а истински древни паметници, каквито нямат.

  5. Вера Коларова, заслужил архитект и Почетен Гражданин на Пловдив посвети години на проучване на Небет Тепе. Каквото тя е предложила -в съответствие с международните харти- и е одобрила в ТОГАВАШНИЯ НИПК е единствено правилното. Пловдив не е Царевец, онова беше политически спектакъл, нито е Дисниланд. Туристи -колкото дойдат, толкова- да гледат истински старини, не фалшификати. Сегашната администрация да си гледа РАБОТАТА.

  6. Индж. Иб. Тотев кандиса от малоумието на подводния „паркинг“ (казино) в градината, когато обществеността се надигна и му намекна, че може да повикат линейката със здравеняците и с ризата с дългите ръкави. Нищо лошо, братя съселяни, случва се и в най-добрите семейства, човещина. Та ако „арх“ Фърков МНОГО НАСТОЯВА и разпраща позиви до инстанции да заграбва финансиране не е ли наш ДЪЛГ да му окажем МЕДИЦИНСКА ПОМОЩ? Нека ритка? Млад човек, пък зян

  7. КАМАРАТА на Архитектите в България има такава основна функция =да признава или да ОТКАЗВА професионална правоспособност на „архитекти“ практикуващи на територията. Тъкмо когато някой перко превърти (от алчност и позьорство) културничко КОЛЕГИЯТА му намалява правоспособността и го праща до доизЧИРАКУВА при някого. Инак ЛИЦЕТО, скалите на тепето ще бъдат срязани!

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина