Ведомството даде зелен светофар за идеята на арх. Фърков, но с категоричното „Възстановяване без хипотеза”
Студиото му отдавна е пратило на общината детайлна количествено-стойностна сметка на стойност 3,23 милиона лева, за която архитектът забрави да спомене пред нас
Туристите ще се качват с ескалатор до върха на хълма. За него е предвидено „обрушаване” на скалите
Министерството на културата днес е съгласувало заданието за реставрация и реконструкция на Небет тепе. Документацията вече е в ръцете на общината заедно с визата, което е ясен знак, че процесът е в ход, движи се на висока скорост, а това още повече втрещи архитектурната гилдия под тепетата. Добрата новина за колегията, а и за града като цяло, е категоричността в становището на Министерството: „Възстановяване без хипотеза”. Което значи, че стени, кули и бойници, детски атракциони, светилища могат да се вдигат само след категорични доказателства за съществуването им в някакъв исторически момент и начина, по който са изглеждали. Каквито няма. Всички архитекти в Пловдив са запознати с интервюто на Под тепето с автора на ескизите, както той самия ги нарича- арх. Юлий Фърков. В което той твърди, че общественото обсъждане трябва да е след техническото задание. Трябва да се дискутира на етап концепция и задание, а не, когато всичко вече е свършено. Този проект в този му вид превръща сакралното място Небет тепе в туристически атракцион, бутафория, а ние, пловдивчани, се превръщаме в обслужващ персонал, подчерта арх. Петкана Бакалова (пълното интервю с нея четете по-късно).
Под тепето на свой ред отваря една дълга скоба покрай думите на арх. Фърков пред нас. Той категорично и в прав текст заяви, че онова, което е направил по покана на общината, са просто едни рисунки, едни ескизи, идеен проект, които е направил на добра воля и от обич към Пловдив. Става въпрос за консултация, нищо повече, заяви той. Под тепето обаче се добра до документи с детайлна количествено-стойностна сметка, които студиото му е подало към общината. Според нея общата стойност на проекта е 3,23 милиона лева с ДДС. За този документ арх. Фърков забрави да спомене. Сигурно е забравил. В набора от документи намерихме и Записка по част „Електро” с възложител Община Пловдив и изпълнител… “Ф-Деко” ЕООД – Кюстендил.
В друг документ „Архитектурно изследване, консервация, реставрация, експониране и ревитализация на Археологическия ансамбъл „Небет тепе” – Евмолпия-Филипопол-Пулпудева-Тримонциум-Пълдин-Филибе-Пловдив” от студиото на арх. Фърков предлагат проектът да бъде изпълнен в два етапа: идеен и технически. Там се говори за фуникольор, театрон, зелен театър, детски атракцион с реплики на балиста, таран, арбалет, бойни топки и други. Там детайлно е описана и така наречената Есхара – култово огнище, светилище на Огъня, духовният център на Археологическия ансамбъл – Вечният Огън.
Но да се върнем към количествено-стойностната сметка. Тя е за изграждане на укрепителна система на Небет тепе и касае фаза „Архитектурно изследване и идеен проект за консервационно- реставрационни работи,експониране и градоустройствена адаптация”. Най-скъпото перо в сметката са градежите на новите стени на бъдещата гигантска крепост. Дейностите за всяка от стените са описани по сходен начин. Даваме пример с Югозападна крепостна стена дословно: „Субструкция. Направа на консервационен надзид по същ. оригинал на градежа и материал по технология вкл.оформяне на участъци на бойна пътека, бойници-от двете страни на кулата”. Това ще струва точно 80 712 лева по сметките на екипа на арх. Фърков. Подобни са обясненията и за другите стени- навсякъде има бойни пътеки и бойници. 204 750 лева ще струва гигантската кула, чиято конструкция ще включва кофраж, арматура, бетон, метално инвентарно скеле за колони, греди и плочи, стълбища. Тя трябва да се адаптира за Музей на градоустройствената еволюция на Вечния град. Малко средства са заделени за изчукване на съществуващите бетонни конструкции и демонтажа на оригиналната каменна зидария, която в последствие трябва да послужи „за повторна употреба -югозападна крепостна стена, северозападна крепостна стена, квадратна кула, бастион, жилищни постройки, диагонална крепостна стена до 40 см. от короната на зида. Предвиден е и демонтаж на оригинални керамични плочи.
Най-екзотичната част в количествено-стойностната сметка е изграждането на ескалатор, който трябва да свързва бул. Шести септември с върха на сакралното Небет тепе. Според идеята на арх. Фърков трябва да се „обрушават” скалите по тепето. По тази точка са предвидени следните дейности на обща стойност близо 200 хиляди лева: „ Механизирано обрушване- оформяне на ниша в скалните отвеси по проект и задание, доставка, монтаж и демонтаж метално скеле, събиране на скални отпадъци, пренос, ватоварване и извозване им. Преодолява денивелация от 40м.до северозападната порта и тайния проход-тунел с потерната. Да се изпълнят изискванията на фирмата доставчик на ескалатора. Доставка и монтаж на ескалатор, съгласно изискванията на проекта и техническата спесификация на фирмата-производител. Разходите ще се поемат от Община Пловдив”. Изграждането на паркинг под ескалатора с изкопи и валиране на терена (не е ясно къде ще стане това) е оценено на 123 хиляди лева.
Предвиден е още Театрон за 200 седящи места, който включва направа на масивна стоманобетонова конструкция от видим бетон стъпаловидно с прилежащи стълбища и масивни охранителни парапети. Той ще струва 103 хиляди. В сметката е и ЕСХАРА-ОЛТАР- конструкция от легирана стомана над олтар с р-ри 3/3м. 35 хиляди лева ще струва „зоната за детско любопитство и вдъхновение”- Цитадела за експониране на кула-таран,балиста, арбалет-зона. На 70 хиляди лева общо са остойностени посетителския център с контрол за достъп, санитарните възли. Студиото на арх. Фърков предвижда още превръщането на скалните отвеси на Небет тепе в Зелен театър на годишните времена, а по трасето на посетителските пътеки- места за отдих.
Фърков си го е написал – ще разруши зидовете, да види как са направени и ще ги изгради отново. Няма хипотеза, има разрушени зидове и изградено отново по същия начин.
Ако това не мине, Божидар знае как да ги изгради – като в Плиска и Търново. Нищо че Калоян е разрушил града до основи.
сметките са точни – има или няма нови крепостни стени ще има 1,5 милиона евро от Европа, т.е. 3,– милиона лв. отразени в проекта и още 1 милион от кметството.
Вместо да обяснят на пловдивчани защо все пак замениха проекта на арх. Пройкова с тези измислици на Фърков, кметовете са поканили Б. Димитров да им отговаря на въпросите във в. Марица
Този дърт кретен иска да махне „Рахат Тепе“ и на негово място да се построи театрон. Само през трупа ми! Щял да слага ескалатор! Егати и кича, дето ще стане!
Това е безумно, надявам се „будното“ общество, да се събуди. Всичко това е възможно, защото умишлено, Пловдив не е включен в списъкът с резервати, за разлика от Сепарева баня, например.
Те и Царевец и Китайската стена са „бутафории“, на всеки се бута да ходи там на екскурзия.
На Небет тепе, ако може нещо да се доизгради по автентичен строителен метод да се направи, но бетон,кофраж,скелета и ескалатори е престъпно.Като искат бетонна кула да я направят на мястото на Альоша и без това този паметник е срамно да е надвиснал с автомата си над целия град.
До кога ще търпим безумните идеи на Тотев и дружина?Ако оставим да осъществяват безумните си фантазии ,Пловдив ще заприлича на лунапарк.По улиците зеят огромни кратери,в които си разбиваме автомобилите,а странните кърпежи на асфалта след ремонтите срещу Пловдивски университет…думи нямам,всъщност имам ,но всичките са цинични.То не бяха идеи за лифтове,то не са ескалатори по тепето,то не са бутафорни крепостни стени…еми стига вече!!!
какъв привлекател чаровникът ФъркоОГЛУ, я му гласувайте наградата ПЛОВДИВ2014 ЗА ТЕАТРАЛНИЧЕНЕ
Абе будала, театрон щом не е имало, не бива и да има: то се прави в естествен СКЛОН, а не на върха. БЕЗ ХИПО! Освен това защо пък липсва естествената въжена линия от Фуникулера до Сахат тепе часовниковата кула със спирка на минарето на Джумаята? С което подобри икономическата ефективност на лифта = пенсионерката като се качи да иде поне до … Альошата!
Тотев вън от чадъра! Аман от далавери!
Няма такъв наглец!