БългарияГласовеМненияНовиниПод лупа

България е на последно място в ЕС по ниво на справяне с корупцията

Годишната класация на „Прозрачност без граници“ намира връзка между корупцията и справянето с епидемията в отделните държави

Transparency International: Корупцията засяга и медицинските доставки

България е на последно място в ЕС по ниво на справяне с корупцията. Това показват резултатите от международния Индекс за възприятие на корупцията за 2020 година на международната неправителствената организация за борба с корупцията Transparency International. Данните от Доклада за 2020-а година бяха оповестени днес.

В него се подчертава, че най-лошо класираните държави от ЕС са Румъния, Унгария и България – с по 44 точки.

Държавите с най-ниско ниво на корупция са с най-добри позиции в реакцията на здравните и икономическите предизвикателства, свързани с пандемията от новия коронавирус. До този извод се стига в цитирания документ на „Прозрачност без граници“, предаде Асошиейтед прес.

КОВИД-19 не е просто здравна и икономическа криза. Това е корупционна криза, която в момента не успяваме да овладеем, посочи ръководителката на тази НПО Делия Ферейра Рубио. България е на 69-о място в класацията и събира 44 точки. Същия резултат имат Румъния и Унгария.

България е подобрила представянето си с 3 пункта от 2012 г., посочва докладът. В раздела за Западна Европа и Европейския съюз докладът отчита значително подобрение в представянето на Австрия (76), Естония (75), Италия (53) и Гърция (50). Значително влошаване се наблюдава при Унгария (44), Малта (53) и Полша (56).

Изследването на тази НПО, което оценява усещането за корупция в държавния сектор според експерти и представители на бизнеса, прави заключението, че държави, които са с добро представяне, са инвестирали повече в здравеопазването.

САЩ удрят ново дъно в класацията, в условията на устойчив спад по времето на президента Доналд Тръмп. Техният резултат е 67 по скала, в която нула е „силно корумпирана държава“, а 100 е страна, „много чиста от корупция“.

От общо 180 проучени държави, две трети събират под 50 от 100 възможни точки, а средният резултат е 43. Първото място с 88 точки делят Дания и Нова Зеландия, следвани от Финландия, Сингапур, Швейцария и Люксембург с по 80. Австралия, Канада, Хонконг и Великобритания имат по 77. Сомалия и Южен Судан са най-зле с по 12 точки и са на 179-о място. Те са след Сирия – с резултат 14, Йемен и Венецуела – с 15, Судан и Екваториална Гвинея – с 16, Либия – със 17, а Северна Корея, Хаити и Демократична република Конго – с по 18.

От 2012 г., когато „Прозрачност без граници“ започва да използва тази методология, някои страни са отбелязали значително подобрение. Гърция, например, е увеличила резултата си до 50 точки, Мианма вече има 28, а Еквадор – 39.

Същевременно, 22 държави са влошили представянето си. Сред тях е Ливан, загубил 5 точки до 25, Малави и Босна и Херцеговина са загубили по 7 точки и сега имат съответно 30 и 35.
Списъкът се съставя въз основа на 13 различни източници на данни.

„Прозрачност без граници“ отчита, че корупцията засяга и медицинските доставки. Дори в Нова Зеландия, която е на първо място като най-малко корумпираната държава, с резултат от 88, и е хвалена за реакцията си на пандемията, има място за подобрение, отбелязва неправителствената организация.

*Изследването се публикува ежегодно от 1995 година и отразява анализи, оценки и възприятия относно нивото на корупция според представителите на бизнеса, местните и чуждестранните анализатори в съответните страни.

При съставянето на корупционния индекс са използван голям брой доклади и аналитични оценки, публикувани от авторитетни международни изследователски и финансови институции, сред които Световната банка, Световният икономически форум, Економист интелиджънс юнит, Фрийдъм хаус, Световният проект за правосъдие, Фондация „Бертелсман“, Университетът в Гьотеборг и други.

Дежурен Редактор

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина