БългарияНовини

Липсата на грижа за горите води до бедствия

Застрашени сме от нови пожари, ерозия и обезслесяване, ако не се предприемат спешни мерки

Сигурно сте виждали изсъхналите иглолистни дървета по южните склонове на планините и в ниската част от страната. Всички станахме свидетели и на пожарите, които бушуваха особено силно тази година. Това води след себе си до следващи проблеми – потенциални нови пожари, загуба на гори и замяната им с храстова растителност – обезлесяване, което е предпоставка за ерозия, наводнения, загуба на биоразнообразие. Освен това представлява и   огромна загуба на ресурс (дървесина). 

Според експертите причините за тези катаклизми са липсата на проактивни грижи за гората – различни видове отгледни и възобновителни сечи, застаряването на горите и климатичните промени. В последните 2  години добивът на дървесина бележи най-ниските си стойности за последния четвърт век, а това определено е лоша новина. За всички в обществото трябва да е ясно – сечта (не изсичането, а научнообоснованата сеч), представлява скалпелът на лесовъда. Ако ние не се грижим за горите си, особено изкуствено създадените, за тях ще се погрижи природата, а тя действа жестоко – чрез пожари, каламитети и всякакви бедствия. На фона на тази стресираща загуба на ресурс, при ожесточената конкуренция ( в доста случаи нелоялна от трети страни), българската мебелна индустрия търси своя път, залагайки на устойчивост. 

За целта БКДМП съвместно с ИАНМСП организира първата по рода си международна конференция „Кръгова икономика и екодизайн в мебелната индустрия – предизвикателства и възможности“ на 03.10.2024г в София Балкан Палас. Лектори ще бъдат някои от най-големите експерти  в Европа по темите на устойчивото развитие: президентът на Европейската мебелна конферация Еди Снайдеро; Роман Еберхартер от Австрийската търговска камара; Паникос Путзиурис от Европейски институт по мениджмънт и финанси (Кипър) и Judge Business School към Кеймбриджки университет; Флоранс Вайсбрук от Балканския институт за устойчиво развитие; проф. Виржиния Желязкова, преподавател в БАН и ВУЗФ, Уве Маркс, Кроношпан Люксембург и дри др. 

Според наблюдения на Камарата българските производители вече прилагат принципите на кръговата икономика, но целта е като се споделят най-добрите европейски практики, да се повиши нивото и качеството на процесите в мебелната индустрия в страната. 

Дежурен Редактор

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина