БизнесНовини

Пловдив става първата регионална иновационна долина у нас

Европа изостава в иновациите, сравнена с Япония и Съединените щати. Заради това целта на новата програма на Европейската комисия за иновации е да навакса, чрез създаването на минимум 100 регионални иновационни долини, които да наподобяват Силиконовата долина.

„Всички подобни, най-добри и дълбоко технологични иновации, които могат да съществуват и да се обособят в определен сектор, който е характерен за даден регион в дадена държава, да се идентифицират, да се съберат на едно географско място и да се създаде синергия между главно три групи: – местното население, включително говорим за общините в даден регион; – научноизследователските институти и университетите;  и третата ос са бизнесът, индустрията, която работи в тези сектори“, обясни проф. Владислав Попов – заместник-ректор на Аграрния университет в Пловдив и делегат на България в постоянния комитет по аграрни науки към Европейската комисия, при гостуването си в БНТ Подкаст „Къде живеем?“ с Камен Коларов. Акцентът на програмата пада върху страните от Централна и Източна Европа, т.нар. страни 13-т, които са с малък брой иновации. 

Първата регионална иновационна долина в България ще бъде в Пловдив. Природните ресурси на региона, концентрацията на научни институти в агросектора и храните, развития бизнес са причина насоката на дълбоко-технологичните иновации в долината да са в областите на биоикономиката и храните. Една от важните цели на регионалните иновационни долини е да се задържат хората в селските райони. 

Това е едно от най-важните неща.  Да им създадем работни места – нови, да ги изучим как да управляват тези нови технологии. Много от тях не знаят как да ги управляват. Да вкараме, ако щете, и маргинализираните групи. Това е целта – да запазим хората на село, да им създадем поминък, да им издигнем качеството на живот, капацитета, знанията, квалификацията и да ги вкараме в тези сектори, защото България е силна в агро храните и в биоикономика“, заяви проф. Попов. 

И докато при старта на долината тепърва ще се определят приоритетите и ще се идентифицират бизнесите, които са силни и прогресивни и използват или ще имат необходимост да внедрят т.нар. дълбоки технологии, то на 9 октомври ще стане факт регионалния хъб по биоикономика. Той ще бъде първият в страната, който ще обедини бизнеса с науката. Заедно с Аграрния университет в сдружението, което ще бъде регистрирано, ще участват браншовите организации на оранжерийните производители  и на производителите на козметични и етеричномаслени продукти.

Цялото интервю с проф. Владислав Попов – заместник-ректор на Аграрния университет в Пловдив и делегат на България в постоянния комитет по аграрни науки към Европейската комисия, можете да гледате в YouTube канала на БНТ Пловдив – https://www.youtube.com/watch?v=e1alw-k8LS8&list=PLeqUmrc00sPqZHM1195Us5xM9eiHy0q2t&index=1

Дежурен Редактор

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина