Забравеният град

Стартират процедурите по реставрацията на Военния клуб

Пускат обществена поръчка за възлагане изготвянето на архитектурния план,  подадено е заявление за издаване на виза за проектиране

Операта ще даде живот на знаковата сграда след края на реконструкцията

Стартират процедурите по реставрацията и реконструкцията на Военния клуб. Това се разбра на поредна работна среща във връзка с проекта за възстановяване и рехабилитация архитектурното бижу в сърцето на града, организирана в областната управа. Идеята за възстановяването на облика на знаковата сграда от 1908г. вече изглежда напълно реална. На срещата присъстваха областният управител Здравко Димитров, заместник-министърът на културата Румен Димитров, началникът на Гарнизон Пловдив – бригаден генерал Явор Матеев, заместник областни управители,  Нина Найденова – директор Държавна опера – Пловдив, Стефан Шивачев –  директор на Регионален исторически музей в град Пловдив, както и представители на Министерство на отбраната и Изпълнителна агенция „Военни клубове и военно-почивно дело“.

От Изпълнителната агенция съобщиха, че проектът е приоритетен и предстои изготвянето на процедура за обществена поръчка за възлагане изготвянето на архитектурния план. Очаква се това да стане в началото на месец август. В Община Пловдив е подадено заявление за издаване на виза за проектиране.

Заместник-министърът на културата Румен Димитров обеща пълно съдействие от страна на Министерство на културата, за да може сградата, която е със статут на групов исторически и архитектурен паметник на културата, да получи разрешение за реконструкция. Той препоръча, след като бъде възстановено архитектурното бижу на Пловдив, в него да се съвместяват дейностите на Военните клубове и на Държавна опера – Пловдив за симфонични концерти. Бригаден генерал Явор Матеев и директорът на Държавна опера – Пловдив изразиха пълното си съгласие да развиват съвместна дейност.  

Областният управител заяви, че ще се търсят всички възможни форми на партньорство с оглед издигане на престижа на Военен клуб – Пловдив като институция, която вече 110 години съхранява в себе си историческото, обществено и културно развитие на града.

 

Под Тепето

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

3 коментари

  1. Казваш „Любителите на оперното изкуство са си направили сметката. А ние ще я платим.“ но НЕ СИ ПРАВ, за никакви (платежоспособни) ЛЮБИТЕЛИ НЕ Е ДАЛАВЕРАТА =те са и без т’ва два файтона бабички с три синджира внучки= подписките са събирани под Байряк „БОРБА ЗА МИР“, пък ние будалите кълвем. Не. ПловБУТАТЕЛ корпор. драпат да им ХАРИЖЕШ ТЕРЕНЧЕ (парт. дом, че е на лесно място!) да си дигнат Доходно Здание. Опера ли? Докато им плаща наем

  2. Буташ административната сграда и концертната зала, прибираш пари, строиш опера, отделно концертна зала, отделно административна сграда, че половината община е там, пак прибираш пари. Любителите на оперното и симфонично изкуство са се направили сметката. А ние сме насреща, ще я платим.

  3. Отделно ли ша харизваме г-ну ФРАТЕВУ теренче за Доходно Здание „ДОМ ОПЕРА“ (ужким, де!) за което били имали насъбрани МНОГОХИЛЯДНИ подписи от пловдивски операсти изнемогващи вече без оперета, без бАЛЕТ, БЕЗ ЦИРК = докога? Естетиците са в хистерия да БУТАТ партийния дом, че бил малце простоват, не бил в МУТРОбарок, нито в мутРОКОКО, та =доло! Врочем от статията не става ясно само симфонични или и ОПЕРНИ представления или пак на парче, както ГДК?

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина