Френски специалисти споделят опит в опазването на недвижимото културно наследство
Френският институт в България, община Пловдив и Общински институт „Старинен Пловдив“ организират среща на тема „Една сграда, няколко живота: архитектура, наследство и културен урбанизъм“.
Събитието е днес 18 април (понеделник) 2022 г. в 14:00 ч. в красивата обстановка на в Балабановата къща в Стария град.
В разговора за опазването на архитектурното наследство, повторното му използване, мястото на културата в града ще участват: г-н Филип Прост, архитект и урбанист, завършил Ecole de Chaillot, член на Националната комисия за културно наследство и архитектура, чиито проекти са белязани от постоянната грижа по отношение на контекста и историята на местата и г-жа Мод Льо Флок, Директор на POLAU-arts & Urban Planning и урбанист, специалист във въвеждането на художествена динамика в градските проекти и в процесите на териториален преход.
Осигурен е симултанен превод. Вход свободен.
В рамките на събитието ви каним да разгледате изложбата „Франция еМоция – Пътешествие анимация“. Създадена по инициатива на Клъстера Ату Франс (Агенция за развитие на туризма във Франция) и Френския институт, изложбата предлага уникално творческо преживяване между фотографията и дигиталната анимация, което ще ви потопи любопитно пътуване из забележителното богатство на френското културно наследство.
Нашенското недвижимото има нужда от …ДЮЛГЕРИ.
Не от доценти.
Говорилни и ешмедемета с коктейли, с шведска маса, гювеч и кльопачка (пътни+хотелски+хонорари отделно) са радост за някои прослойки, обаче за горкото ни наследство не помагат, а само разсейват…
Френската школа е добра, но …местна. ИККРОМ / ICCROM на UNESCO в Рим събира Корифеите от цял свят.
След масовите възстановки из БГ през 70те и 80те под великия проф. арх. Пейо БЕРБЕНЛИЕВ и създадения, организиран и воден от него държавен Институт ИПК (Национален впоследствие) в Града има една единствена къща реставрирана след 1990 = Клиянти…
С бетонови „антични“ колонади станахме за смях на кокошките.
Конферирайте като си нямате работа.
Единствената реставрация след НИПК / 1990 в Града -на къща Клианти- е всъщност частична, да не кажем половинчата. Къщата е продължавала на запад към Св. Димитър с поне една ос още, съборена за да се строи тухлената къща – хотел.
Която постройка даже беше отчуждена и опразнена от Начо Диктат… /“културата“ за да се направи цялостна възстановка на Клианти пбаче сегашният Град не успя да постигне това.