АктуалноБългарияВластГласовеЖивотЗабавлениеМненияНовиниПод лупа

Социални служители в Пловдив изгониха бременна жена с дете да попълва документи на дъжда

Надя Танева: Това е недопустимо!

Вярно е, че мерките против разпространение на коронавируса разбъркаха живота ни, но и създадоха редица правила, които голяма част от обществото спазва. Освен това, научиха същото това гражданско общество, което бе позабравило висенето на опашки, да започне да го практикува отново.

Едно от местата, където опашка има винаги, е приемната на Дирекция „Социално подпомагане“ Център – запад, известна като „бараките“ в кв. Мараша, до бившия р-т Стадиона. Тази несекваща върволица има и свои правила, които се водят най-вече от съчувствието и емпатията.

Днес малко след 11 часа на въпросното място групата от чакащи бе от няколко жени на различна възраст и двама побелели господа за цвят.

Разбрали сме се помежду си кой след кого е, когато пристига бременна жена и води със себе си момиченце на видимата възраст 6-7 години. „Пускаме“ я вътре да си вземе бланка за детските и да я попълни.

Минута по-късно тя излиза почти разплакана. „Не ми разрешават да остана в приемната и да пиша, въпреки че ги помолих. Казах им, че вали и съм с болно дете. Отговориха ми „и ние какво да направим“.

Жената хваща момиченцето за ръка и тръгва да търси местенце, където да попълни документите.

Молим я да изчака и я уверяваме, че всички отвън ще се застъпим за нея, за да ползва масата и стола в приемната. Тя е толкова стъписана от отношението, че дори няма желае да „вдига шум“.

Затова решаваме, че ще го вдигне опашката.

Репортер на Под тепето отнесе случката до директора на Областната дирекция „Социално подпомагане“. Г-жа Надя Танева благодари за сигнала и коментира, че подобно отношение е недопустимо.

„Е, хубава работа, кой я изгони?! Сега ще ги извикам при мен и ще им обърна веднага внимание. Съжалявам! Извинявам се, това е недопустимо! Благодаря ви за сигнала.“

Мерките, предприети в контекста на пандемията, не трябва да се пренебрегват. Никой не е застрахован. Тази зараза е нова и независимо дали е изкуствено създадена и разпространена, или – не, тя носи редици уроци. За социалните служители този урок трябва да е да се научат да правят разлика между социалната дистанция и душевната дистанция.

Таня Грозданова

Журналист с близо 30 години опит, който работи интензивно по програми за свободата на словото и разследваща журналистика.

4 коментари

  1. Авторът , явно е редовен клиент на “ БАРАКИТЕ „.Само , че бараки няма от миналата година, и вече има навес пред входа , за недоволни граждани като вас, за да не ги вали.
    Така , че помислете не за душевната дистанция , а за душевно разбиране 🙂
    Аз съм в чорапената борса пред социалните , ежедневно и ежеминутно съм свидетелка на абсурдното и нагло държане на гражданите към социалните служителки . Такива като Вас днес минават поне 50 човека на гише 🙂 , предвид и извънаредното положение 🙂
    Ръце трябва да целувате на служителките , които работят там , а критиките насочете към системат !

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина