“Прагове и белези” дадоха началото на Есенния салон на изкуствата в Пловдив – ВИДЕО
Откриха Националните есенни изложби в Стария град – ГАЛЕРИЯ
9 удивителни експозици очакват публиката през септември
Многобройна публика от творци, приятели, колеги и много почитатели изпълни двора на Балабановата къща в Стария град на 1 септември за официалното откриване на Националните есенни изложби 2021.
Те се провеждат през целия месец септември в изложбените пространства на Балабанова къща, Къща Хиндлиян и Постоянна експозиция Мексиканско изкуство (Градска художествена галерия) в Старинен Пловдив и са едно от първите събития от Есенния салон на изкуствата в Пловдив, част от Културния календар на града. Темата на проекта тази година е „Прагове и белези“, а куратор за 9-та година е проф. Галина Лардева.
Капана.бг ви показа откриването на живо.
Приветствие към участниците и публиката отправиха проф. Галина Лардева, заместник-кметът по култура, археология и туризъм на Община Пловдив Пламен Панов, а от името на групата автори, участници в изданието през 2021 г. – Светлозар Бенчев.
Бенчев сподели какво са за него Есенните изложби в Пловдив.
“Eдин страшно вълнуващ спомен, тъй като ние, като млади студенти идвахме от София до Пловдив с влак, за да присъстваме на изложбите на нашите преподаватели тогава и това ни се струваше един момент на невероятно откровение. Говоря за 80-те години, когато това беше форум, на който можеш да видиш най-съвременното, най-интересното, нещата, които са току-що излезли от ателието и които са първото споделяне на най-съкровените мисли с публиката, съчетано с неповторимата атмосфера на къщите и Старинен Пловдив. Това ми е оставило, толкова дълбоко и силно впечатление, че когато получих покана за участие, аз просто на минутата приех, толкова бях щастлив, че може и на мен да ми се случи подобно нещо.”
Пламен Панов отбеляза че Националните есенни изложби са формат без аналог в България. Той не скри вълнението си, че въпреки трудната година, отново в пандемични условия, изложбите отново са факт и благодари на куратора проф. д-р Галина Лардева за усилията, вдъхновението и труда, които полага, така че в общата рамка на цялостен кураторски проект на практика се показват едновременно девет самостоятелни изложби.
„Първата дума, която възникна в съзнанието ми, мислейки за „Прагове и белези“ е „симбиоза“. За абсолютната симбиоза, която Националните есенни изложби са постигнали с културата на нашия град. А Старият град е мястото, което задължително трябва да прекосиш като „праг“, когато идваш в Пловдив и което носи „белезите“, от най-явните, когато говорим за нашия град“, каза заместник –кметът.
Той припомни историята на традицията, в която са се превърнали изложбите.
„Какво щяха да са днешните есенни изложби, ако не бяха хората, поставили началото през 1967 г. с изложба на Георги Божилов – Слона, в двора на Начо Културата. Постепенно от камерни изложби на пловдивски автори, те прерастват в национални. През годините в „есенните изложби“ са били представени едни от най- известните български творци, в това число големи пловдивски имена като Йоан Левиев, Енчо Пиронков, Димитър Киров, Кольо Витковски, Георги Божилов – Слона и много други. Към тях се присъединиха и младите таланти на България. Вярвам, че и днес продължаваме да съхраняваме неповторимия дух на изложбите“, каза още заместник-кметът.
Пламен Панов поздрави присъстващите от името на Кмета на Пловдив Здравко Димитров, и от свое име и отправи благодарности и към екипа на отдел „Култура“ на Община Пловдив и ОИ „Старинен Пловдив“ за логистичната помощ и подкрепа на изложбите.
Музикален домакин на събитието бе малкия състав на Биг Бенд Пловдив с диригент Николай Гешев и солист прекрасната Едит Унджиян. Сред гостите на събитието бяха още кметът на район Централен Георги Стаменов, неговия заместник – Фиданка Кацарева, главният изпълнителен директор на КЦМ Румен Цонев, медии и много гости от страната. В „Прагове и белези“ – Национални есенни изложби Пловдив 2021 участват:
БАЛАБАНОВА КЪЩА
Светозар Бенчев – живопис, обекти/ Дълбока зала
Явора Петрова – живопис, рисунка/ Сводеста зала
Димитър Христович – живопис, видео/ Първи етаж
Ангел Гешев – живопис/ Двор
КЪЩА ХИНДЛИЯН
Лиляна Караджова – фотография / Веранда
Мирослав Живков – фотография/ Мааза
Венцислав Шишков – графика / Двор
ПОСТОЯННА ЕКСПОЗИЦИЯ МЕКСИКАНСКО ИЗКУСТВО
Нора Ампова – живопис/ Зала
Даниел Мирчев-Дъна – скулптура/ Двор
Организатори: Община Пловдив, ОИ Старинен Пловдив и фондация Култура и съвременност.
С подкрепата на: КЦМ 2000 АД Пловдив, ГХГ Пловдив, галерия Етерна Пловдив