АктуалноЗдравеЗелен градИзбор на редактораМненияНовиниОбщина Пловдив

Кметът с два акта за бездействие по проблема с мръсния въздух

Градската управа е отнесла звучен шамар заради нищоправене по един от най-важните проблеми пред града, по който следва да се работи проактивно, целенасочено, с краткосрочни и дългосрочни решения- чистотата на въздуха в града.

Ударът идва не от кой да е, а от Регионалната инспекция по околната среда и водите, която за пореден път констатира бездействие от страна на администрацията по въпроса и е наложила два сериозни акта на кмета Костадин Димитров, единият от които е от преди няколко дни.

Актовете са сериозни не толкова заради финансовите си измерения, а заради имиджовите щети за местната власт, но най-вече заради ефекта върху всеки един гражданин- дишаме все по-мръсен въздух, вместо обратното. Административните наказания ще доведат до санкции за градоначалника от 1000 до 5000 лева, но в същото време ясно заявят, че той и екипът му не си вършат работата по една от основните теми на Пловдив.

Единият акт е от 3 юни, а другият от 27 юни. От РИОСВ санкционират кмета за констатирани административни нарушения на екологичното законодателство, тъй като в качеството му на отговорно лице следва да организира изпълнението на мерките в „Програма за подобряване на качеството на атмосферния въздух на територията на Община Пловдив“ и Плана за действие към нея. Както става ясно, той не го е направил. Нарушенията са извършени в периода 01.01.2024 г. – 31.12.2024 г. и са констатирани на база анализ на представения отчет в края на месец март по изпълнение на мерките за 2024 година.

От РИОСВ налагат акт на кмета на 3 юни за това, че заради бездействие на ръководената от него общинска администрация не е постигнато намаление или поне спазване на средногодишното целево ниво замърсяване на въздуха с „бензоαпирен, използван като маркер за канцерогенния риск от полициклични ароматни въглеводороди ПАВ. Целевата норма за нивото на този замърсител в атмосферния въздух е един нанограм в един кубичен метър. За 2024 г. регистрираната средногодишна стойност за посочения показател в Автоматична измервателна станция АИС „Тракия“ е 1,155 ng/m3,  която стойност превишава средногодишната целева норма. Именно полицикличните ароматни въглеводороди се образуват при непълно горене на въглища и дизелово гориво. Намаление на емисиите е било възможно чрез изпълнение предвидени в Програмата и Плана мерки, насочени към ограничаване на емисиите от отоплението в битовия сектор и от автомобилния транспорт и най-вече към домакинствата ползващи твърди горива – въглища и дърва и автомобилите и автобусите, използващи дизелово гориво. Въпросните мерки очевидно не са изпълнени.

Актът на 27 юни е съставен заради неизпълнение на мерките в програмата по Закона за чистотата на атмосферния въздух за календарната 2024 г. Кметът не е организирал и не е осигурил изпълнение на куп дейности. Не е извършено  проучване и точно определяне на броя на домакинствата, които се отопляват на дърва и въглища. В предвидения срок не е въведен механизъм за годишно отчитане и не е извършена инвентаризация на използваните горива за битово отопление. Не са проведени информационни кампании за насърчаване на използването на автомобили с ниски и нулеви емисии и не е дадена информация как са изразходвани предвидените за това средства. Не е въведено ограничение на движението на лични автомобили в централна градска част в дни с неблагоприятни метеорологични условия със завишена концентрация на фини прахови частици или азотен диоксид. Не е намалено замърсяването от изгарянето на твърди горива, каквито са изискванията към пускането на пазара на по-чисти такива. Констатирани са и други, но по-дребни нарушения.

С няколко думи, със санкциите си от РИОСВ заявяват за пореден път на кмета и на ръководената от него администрация, че продължават да не влагат усилия по така важната за града тема с чистотата на въздуха. От общината обаче продължават да се оправдават с Родопската яка и да харчат милиони от Европа за  мерки, които или не се реализират, или просто не работят по начина, по който администрацията действа.

Лятото Пловдив диша спокойно и забравя за проблема, но само след няколко месеца той отново ще е ежедневие. Пак ще гледаме дневните стойности, няма да пускаме учениците по дворовете, ще се предупреждаваме за токсичен въздух, който може да се реже с нож И така година след година. От мандат на мандат. И от многомилионен европейски проект за усвояване на друг. Въпросът е докога?

Ивайло Дернев

Един от създателите и главен редактор на сайта Под тепето.… More »

2 коментари

  1. Интересно що не добили глобявани Маминия и Зико, Кото си спомним прашуляка като се правеше площада и разкопките

  2. Едното – забраняват се всички по-стари коли на по-обикновените хора и се оставят само луксозните нови джипове и лимузини на богаташите. Те не пушат. Второто – разширяват се главните улици и булеварди, за да няма задръствания и се спира с идиотските пешеходни зони, където не са нужни на никого. Също така се спира с безразборното строителство на нови и нови жилищни сандъци за пришълци от цяла България.

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина