АктуалноГрадътЗабравеният градИзбор на редактораСпорт

Къде са били пловдивските стадиони по царско време

5 са основните футболни стадиони в днешно време в Пловдив, като два от тях активно се обновяват – „Христо Ботев“ и „Локомотив“, стадион „Тодор Диев“ очаква също своето по-светло бъдеще, а неясна е съдбата на стадионите „Марица“ и градският „Пловдив“.

Преди броени седмици бе открита обновената и модернизирана трибуна на стадион „Локомотив“, предстои и откриване на втората такава. Тази неделя ще бъде открит и стадион „Христо Ботев“ – цялостно обновен след дълъг 9-годишен ремонт. Решихме да припомним кои са били най-старите пловдивски стадиони:

Игрище „Ботев“ – днешният „Тодор Диев“

Единственият шампион и трикратен полуфиналист в царския период „Ботев“ е играл на собствено игрище след средата на 20-те години. Там обществото на жълто-черния клуб поставя и първия в Пловдив паметник на революционера Христо Ботев – същият паметник, който наскоро бе поставен обратно на днешния стадион „Ботев“ на бул. „Източен“. Игрището се намирало в т.нар. квартал „Ухото“, който попада в зоната между ж.п.-линиите, част от които днес вече не съществуват.

Трибуните на игрище „Ботев“ – днешният стадион „Тодор Диев“

През 30-те години се изграждат и трибуни. След промените от 9 септември и по-конкретно през 1949-а година теренът е предаден на новосъздадения „Спартак“, където спартаклии играят и до днес.

Игрище „Левски“ – днес несъществуващо

Другият пловдивски отбор с успехи на национално ниво е „Левски“. Игрището се е намирало близо до днешния Съдийски квартал, но в момента не съществува, като на негово място са част от жп-линиите от Сточна гара към гара „Тракия“ и Асеновград.

Клубът и игрището са с дълга и преплетена история между няколко отбора. „Левски“ е създаден през 1911 година, но престава да съществува 10 години по-късно, обединявайки се с „Рекорд“ под името „Тракийска слава“.

Далеч по-успешен е друг клуб – „Победа“, създаден през 1915 година и развиващ дейност около днешната Сточна гара – където по-късно се оформя и игрище „Левски“. През 1924-а година клубът стига финал за националното първенство, който обаче не се провежда.

4 години по-късно се случва ново обединение – между „Тракийска слава“ и „БП-25“. Новият отбор получава името на един от предходниците на цялата плеяда – „Левски“.

Новосъздаденият „Левски“ е вторият най-успешен отбор на Пловдив, като записва три участия на полуфинали за националното първенство.

Стадион „Парчевич“ – несъществуващ

Освен шампиона и трикратен полуфиналист „Ботев“, „Победа“, които имат един финал и един полуфинал след обединението БП-25, и „Левски“, които имат три полуфинала, единствено „Сокол“ достига полуфинал и топ 4 в българското първенство.

Останалите отбори не постигат значими успехи извън пловдивското областно първенство, но някои от тях все пак сфомират стабилни дружества, печелят областни първенства и имат собствени стадиони.

Един такъв е „Парчевич“. През 1941 година тимът играе осминафинал на национално ниво, но отпада. Клубът е играл на собствено игрище, което се е намирало приблизително на мястото на днешния Строителен техникум.

Сред по-успешните клубове трябва да се спомене и Спортклуб, който играе два пъти в сфомираната национална лига, завършвайки веднъж пети и веднъж осми, веднъж стига и четвъртфинал за националното първенство. Спортклуб обаче не успява да си осигури свое собствено игрище.

Стадион „Шипка“ – несъществуващ в Кючук Париж

Друг отбор, записал един осминафинал в историята си – през 1934 година – е „Шипка“. Тимът е създаден през 1929 година, а през 1944 година се обединява с „Ботев“. Игрището е било непосредствено до електрическата фабрика „Въча“, приблизително където днес е улица „Никола Карев“ в квартал „Кючук Париж“.

Стадион „Марица“ – несъществуващ в Панаира

Спортен клуб „Марица“ е сред най-старите пловдивски клубове, основан през 1921 година. Жълто-сините се борят дълго за свое игрище, като още през 1926 година искат да им бъде осигурено такова от градската управа, но им е отказано. В последствие все пак получават терен на мястото на днешния Международен панаир. Игрището по-късно е премахнато, а клубът се мести на днешния си стадион до Захарна фабрика.

Стадион Колежа „Св. Августин“

Едно от най-добрите игрища в Пловдив през периода преди 9 септември е бил теренът на Френския мъжки колеж „Св. Августин“. Там е играл и едноименният клуб на колежаните. Самият отбор не постига големи успехи, но стадионът е използван масово. Преглед на двубоите през периода показва, че най-често двубоите от градските първенства са играни именно там, както и на стадионите на „Ботев“ и „Левски“.

Игрище „Колежа“ и игрище „Ботев“ са приемали повечето мачове за градското първенство

На имота на „Колежа“ през 1961 година се изгражда стадион „Христо Ботев“, където едноименният клуб започва да играе своите срещи.

Снимки на стадион „Ботев“ – bultras.com

Изрезка от вестник „Воля“ от 1935 година – дигитализиран брой от НБ „Иван Вазов“

Теодор Караколев

Пише по темите, свързани с културата, културното наследство и история на изкуството и архитектурата.

Един коментар

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина