ПОД ТЕПЕТО има нов епизод!

Гледай сега!
АктуалноГрадътИзпод тепетоМненияНовини

Преименуват АМТИИ

Академията ще носи името на създателя си проф. Асен Диамандиев

Министерски съвет прие предложението на Академичния съвет, като то не засяга статута и структурата на Академията

Министерският съвет предлага наименованието на Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство – Пловдив, да се промени на Академия за музикално, танцово и изобразително изкуство „Проф. Асен Диамандиев“ – Пловдив. Преименуването е в знак на признание към делото на проф. Диамандиев и неговия принос за висшето училище, и е по предложение на Академичния съвет, като то не засяга статута и структурата на Академията.

Дейността на проф. Асен Диамандиев (1915 – 2009 г.) е свързана с културния живот на страната ни, той посвещава цялата си творческа кариера на музикалното и личностното възпитание на поколения млади таланти. Като използва собствения си авторитет, през 1964 година осъществява замисъла си в Пловдив да се открие структура на висше музикално училище със свой облик, първото в страната извънстолично звено за обучение по музика. Академията в Пловдив започва съществуването си като Музикално-педагогически факултет за подготовка на учители по музика в общообразователните училища към тогавашната Българска държавна консерватория в София от октомври 1964 г. През 1972 г. филиалът на Българската държавна консерватория се преобразува в самостоятелен Висш музикално-педагогически институт за подготовка на учители по пеене и музика и профил народно пеене и изучаване на народни инструменти. По-късно през 1995 г. става Академия за музикално и танцово изкуство, която през 2004 г. се преименува на Академия за музикално, танцово и изобразително изкуство – Пловдив.

Преименуването на висшето училище не изисква допълнителни финансови средства и няма да доведе до пряко или косвено въздействие върху държавния бюджет.

Дежурен Редактор

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

5 коментари

  1. ГЛАВНИЯТ ВХОД на величествения комплекс пряко от Джумаята и Св. Богородица подчертава таланта на архитектКАТА и само непрогледни Бунаци и селяндурски Будали могат да управляват имота без да го отворят тъкмо оттам да се влиза, а не през слугинския заден вход.
    Което обобщение се впрочем напълно потвърждава от ЗАСИРАНЕТО на масивната възрожденска постройка на Жълтото =изоставянето да се олива без водостоци цели десетилетия докато изгние, срамота! = постижимо само от „куратор“ и „академик“ ЗАСПАЛ МУЙКО В СЛАМАТА

  2. Академия
    ДИАМАНДИЕВ
    фолклор

    = впечатляващо
    = звучно
    = категорично
    = кратко / ясно
    = звънко
    = всеобхватно, влкючва всякакви дисциплини / предмети
    = точно изразява първоначалния замисъл на Основателя ФОЛКЛОРИСТ, без да конкурира Соф. Държ. Консерватория.
    Ако се налага приспособяване към сега фактическото състояние / КЛАСИКА, то компромисна версия би станало:

    Академия
    ДИАМАНДИЕВ
    за изкуства

    = щом освен сценични има и визуални = (“изобразителни” в наши дни вече не бива да се употребява, понеже изключва нефигуративните, “абстрактните”; както и “съвременните” или “отворените”. “Изкуства” включват и словесни специалности.)

    Всякакви КАВИЧКИ към името са неуместни, стоят двусмислено или подигравателно, както знае всеки лингвист.

  3. И последно, за словореда: най-елегантно ми звучи
    = Академия ДИАМАНДИЕВ за … и т. н. изброявай, ама без „духовна“, моля, там мУтрополитът ВЛАСТВА

  4. Поправям се, всъщност в заглавието след всичките изброявания „по какво“ е предметът на тая килийна „академия“ (добре, че не са прибавили и едно „Култура“ след „Изобразителните“, кис-кис; та, само „ДИАМАНДИЕВ“ като кажат = звучи най-мощно

  5. Дали „доцент“, дали „професор“, дали АКАДЕМИК (като именитата Галева, КУРатриса на „изобразителните“ и абстрактните) = всичко това са ПОДРОБНОСТИ неуместни за Заглавие.
    На Линкън Сентър в Манхатън Аудитория Бруно Валтер няма нужда да навлиза в кухненски „титли“ като за платежната ведомост.
    ИМЕТО АСЕН ДИАМАНДИЕВ Е ДОСТАТЪЧНО И СИЛНО ЗА ЗАГЛАВИЕ.
    Сульо!
    Да отворят Главния Вход както е съчинен от архитектката – откъм Света Богородица и Джумаята, тези фирмаджии . . .

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина