Поредица от събития ни показват каква трябва да бъде градската среда на Пловдив
Фестивалът „Град след пандемия“ сочи нуждата от открити пространства за спорт, развлечение, образование
Пандемията ни припомни колко е важно градовете да са ориентирани ЗА и КЪМ хората и да осигуряват достатъчно възможности за безопасен и здравословен начин на живот. Възстановяването и изграждане на „ново нормално“ е приоритет за всички хора, бизнес и градове, но всички ние ще се възстановяме по различен начин.
Сдружение БГ Бъди активен организира фестивал наречен „Град След Пандемия“ през месец май и началото на месец юни (01.05 до 06.06 2021) в Пловдив, който ще повдигне въпроси свързани с града и нуждите от промени в различните сфери след пандемията, като засегне теми като „Екологичен и чист Град“; „Жив и действащ Град“; „Приобщаващ и устойчив Град“ и „Активен Град“. Целта на сдружението е да даде възможност на всички граждани да участват активно в изграждането на едно ново, различно, устойчиво, равнопоставено и здравословно бъдеще на нашите градове и в частност на Пловдив.
“В сдружение БГ Бъди активен вярваме, че градът трябва да се адаптира към новото нормално и всички сфери на живот в него да претърпят промени“, казва Румяна Киризиева от сдружение БГ Бъди активен – “Eдна от целите ни е да обединим Пловдив и да бъдем наистина „заедно“. Заедно ще търсим отговори на въпроси свързани с нуждата да преосмислим най-важните градски проблеми, които бяха засилени от въздействието на пандемията – публичните пространства, градското планиране, сградите, мобилността в градовете, образованието, културата.“
В месечната програма ще бъдат включени събития, промотиращи физическата активност, конференция, кръгла маса и други, част от дългосрочните програми на сдружението: „Раздвижваме България” и „_Място България”, в частност проекта – “Партньорство за красива и чиста България“, програми, чрез които БГ Бъди активен цели да промени представите на местните администрации и жители в българските градове относно начина, по който физическите пространства могат да се използват, облагородяват и поддържат, както и как градовете и начинът ни на живот влияят върху общото ни здраве и добруване. Към фестивалната програмата ще се присъединят и партньорски събития, които се случват в града, като по този начин, за първи път, организатори в културния сектор, местна администрация, НПО сектор и бизнес ще покажат споделената и обща отговорност към града, която всички носим и как трябва да се работи заедно, за да адаптираме града за хората.
С цялата фестивална програма по дни и часове може да се запознаете в Капана.