Хората за Небет тепе
След като ви показахме позицията на архитектурната гилдия относно бутафорни според тях строежи на Небет тепе, решихме да проучим и каква е гледната точка на гражданите и туристите на град Пловдив.
Мненията са разнородни, но всеки, към който се обърнахме, говори за тепето с любов. Това е мястото на много романтични първи срещи, девствено пространство, недокоснато от машини и човешка намеса, където хората идват да си починат, да се полюбуват на гледката и спокойствието. Там винаги можем да срещнем прегърнати влюбени двойки, компании от млади и весели хора, туристи и фотографи, запечатващи с апаратите си неповторимия пейзаж. Повечето от тях обаче не знаят за проекта на Общината и намеренията това място да се превърне в туристическа атракция.
Красен Петров, който няколко години е живял в Норвегия и се е занимавал със строителство с камък, е положително настроен към проекта. Той смята, че каменните образувания и остатъци от стени и стълби така или иначе се рушат и строежът би бил добро решение. Хубаво е да се направи археологически комплекс, но нека да е автентичен, да представя културата и старинността на това място, а ескалаторът е нещо, което не се вписва в тази рамка, казва Красен. Въпреки това, смятам, че не са нужни толкова големи инвестиции – една предпазна ограда, за да се обиколи навсякъде и малко зеленина, за да се подчертаят камъните биха запазили мястото от машините.
Стефана Минчева, която е ПР на Етнографския музей също подкрепя проекта. През вековете точно това се е правело, казва тя, построени са крепости върху останки от предишни култури, които днес ценим. Добре е да се направи така, че да се запазят и да са специално експонирани всички пластове от различните културни епохи и да се представи тази непрекъснатост на живот в древния ни град. Дано само да е издържано и да е по-достоверно от Пернишката крепост, която е ужасна бутафория.
Не всички обаче приемат бъдещите строежи на Небет тепе. Романтиката на мястото бе накарала Владимир да доведе приятелката си Андреа, която е от Канада. И двамата много харесват мястото и смятат, че е недопустимо то да се разваля с каквито и да било строежи.
Невена и Силвия също са категорично против този проект. Тепетата са символът на Пловдив, гледката от тях е уникална, а усещането неповторимо, споделят момичетата. С този строеж ще се загуби чарът на мястото. Не можем да възстановим напълно нещо толкова старинно и най-вероятно ще изгубим и това, което е останало от тези стари епохи.
Хората, които имат малки магазинчета в Стария град също са против каквито и да било намеси на машини и архитекти. Техният бизнес е свързан предимно със старинността на Пловдив. Там можем да си купим картини и сувенири, върху които са изобразени автентични къщи, улици и пейзажи от местността, а колко от тях са с фотографии от изгреви и залези на Небет тепе… Не е ли достатъчно, че изгубихме Марково тепе, задават си гневни въпроси някои от тях. Други недоумяват защо ще се прави туристическа атракция на място, което така или иначе е достатъчно атрактивно за посетителите на града. Всеки ден виждам как туристите са устремени именно към Небет тепе, споделя една от продавачките, и не само те. Всички, които идват в Стария град, независимо дали на разходка, на изложба или на заведение, не пропускат да се качат и да му се порадват. И какво ще стане с улиците, при положение, че всеки ден минават товарни камиони? Ще се разбият и ще опустеят, защото на хората едва ли ще им е приятен шумът на машините.
Вече си имаме Античния театър и Римския стадион. Альоша също се издига величествено във висините. Гордеем се с всички символи на Древния Филипополис, но няма ли да е редно поне едно от култовите тепета да остане диво и неповторимо?
Дали трябва наистина да се строи на това ключово за Пловдив място? Нима други зони, не се нуждаят повече от реставрация и трябва ли да се харчи такава сума за нещо, от което не е ясно дали ще получим или ще изгубим повече? Едно единствено е сигурно – ако проектът се приеме, Небет тепе никога повече няма да е това, което е сега.
8l0g4k Major thankies for the blog post.Really thank you! Awesome.
I’m so glad that the inrneett allows free info like this!
и аз не искам да се строииииииии!!
По времето на Сл. Атанасов спешно заради едни европейски пари беше възложено на арх. Пройкова да направи проект за Небеттепе. Сега заради други пари беше възложено на Фърков да направи проект за много пари- колкото дават норвежците. Каквото и да мислят хората – никой не се интересува от тях.
В България за всяка професия се изисква диплома. За кмет и подчинените му, тези които харчат общите пари се изисква да са верни на една или друга партия.
Каквото и да се направи на някой археологически обект някой трябва да се грижи за него – със или без реставрация тези обекти се нуждаят от грижа на стопани, каквито явно ние българите не сме.
Всеки гледа да усвои някакви пари и после да зареже обекта.
Небеттепе е в резервата Старинен Пловдив и за него трябва да отговарят хората които работят там. Каквото и да се изгради храстите и тревите трябва да се почистват.