Любопитни факти за район „Тракия“ в Пловдив
10 малко известни неща за най-младия квартал в най-стария град на Европа
Районът се ражда в следствие на урбанизацията и индустриализация на градските територии в предишния строй, с цел преодоляване на тежката жилищна криза в бързо разрастващия се втори по големина град на България.
Създаването на жилищен комплекс „Тракия“ започва през през 1968 година, когато по решение на ръководните партийни органи, проектантски колектив с ръководител видния български урбанист арх. Иван Попов започва работа върху заданието да създаде модерно предградие на гола поляна.
ЖР „Тракия“ е построен по модел на парижките панелки, като контрапункт на комуналките от сталинския соцреализъм.
Изграждането на първите блокове започва през 1973 г., а новодомците в по-голямата си част са млади семейства и такива на средна възраст.
Първото новородено бебе в блок 1 на ж. к. „Тракия“ е Десислава Терзиева. (бел. ред: която преди дни спечели безапелационно втори мандат за кмет на пловдивския Бевърли Хилс – село Марково)
Единадесет кметове са управлявали квартала от 1983 г., когато се обособява като самостоятелна административна единица. Това са Лъв Панайотов, Тодор Петков, Данаил Търпоманов, Паун Иванов, Петко Гургутов, Кольо Именов, Веселин Чивчибашиев, д-р Александър Панов, Славчо Атанасов, Гиньо Матев и Костадин Димитров.
Район „Тракия“ е най-младият квартал в най-стария град на Европа и третият по големина в България.
Две от бившите пловдивски тепета се намират на територията на квартала.
След демократичните промени постепенно се измъква от представата за „спалнята на пловдивчани” и през 2008 г. за пръв път печели приза „Най-добър квартал за живеене”.
През 2023 година жителите на район „Тракия“ имат юбилей – кварталът чества половин век от първата копка.
Снимки: Trakiya Collective Archive/ Всеки Ден Тракия