Градът

Решено: Махат 8 хиляди гаражни клетки, освобождават 11 хиляди платени паркоместа

Дадоха 12-месечен стартов период на новата система за спиране на МПС в районите

В първата една година няма да бъдат променяни схемите за паркиране

Осемте хиляди гаражни клетки в Пловдив ще бъдат премахнати, като на тяхно място ще бъдат освободени 11 хиляди платени паркоместа, за които ще се плаща по 15 лева месечно на районите кметства. Това реши днес мнозинството в общинския съвет. 29 старейшини подкрепиха новата система за спиране на МПС в районите, групата на Дани Каназирева се въздържа, а 11 от ПФ и БСП гласуваха против предложението. Дебатите по горещата точка продължиха близо два часа, като след тях към нея бе прието допълнение- въвеждането на новата система да има 12-месечен стартов период, в който няма да бъдат въвеждани нови схеми за платено паркиране в кварталите. След изтичането на първата една година районните кметове могат да преценят дали да организират нови зони за платено спиране на автомобили, като това ще бъде подложено на гласуване в общинския съвет в последствие.   

Всички съветници бяха категорични, че проблемът с гаражните клетки трябва да бъде решен веднъж и завинаги с тяхното отстраняване от градската среда и живота на пловдивчани. Новата наредба обаче породи много притеснения у някои от бащиците. От БСП смятат, че обявяването на търг за платено паркомясто пред блока ще породи много напрежение и ще доведе до съседски войни. Как ще се провежда този търг, попита Дани Каназирева и подчерта, че наредбата трябва да бъде много добре разписана, за да не поражда напрежение сред гражданите. Стана ясно, че този въпрос ще се изясни в някоя от следващите сесии, когато вече районните кметове са направили първите стъпки по въвеждането на новата система.

Стана скъпо удоволствие да живееш в Пловдив. Вече ще трябва да плащаме и ако спираме пред дома си, каза Слави Георгиев от ПФ. Всички сме „За” премахването на гаражните клетки, но Алинея 3 от наредбата дава правомощия на всеки районен кмет да определя платените паркоместа. Какво ще правим с паркинга пред блока, ако даден кмет реши да се полакоми и го направи платен. Това ще предизвика не само съседски войни, но и паркиране по улици и зелени зони. Общината може да регулира проблема с паркирането по кварталите и без да иска пари за това. Резултатът от тази наредба ще го видим след година- две. Няма друг град, в който хората си плащат, за да паркират пред домовете си. Работата на администрацията е да увеличава паркоместата, а не да иска пари за тях, каза Слави Георгиев.

Сигурен съм, че районните кметове не биха предизвикали съседски войни или хаос с паркирането по улици и зелени зони, само и само да оградят няколко платени паркоместа. Ако има такива нови схеми за паркиране по районите, те трябва да минават за гласуване през ОбС. Така ще се гарантира, че няма да има безразборни схеми в кварталите. Ще направим мораториум върху наредбата в първата една година- без нови схеми, като паркоместата ще се обособяват само върху парцелите на гаражните клетки. Нека видим как ще сработи системата, съгласи се с притесненията на опозицията кметът Иван Тотев. Тази наредба няма да промени нищо. Това не е начало на дългосрочен процес за продажба на общинска собственост, допълни градоначалникът. Той поясни, че собствениците на  старите гаражи из кварталите имат избор- или да ги закарат на село, за гледане на зайци в тях например, или да ги пратят към депото за строителни отпадъци в Първенец.

В наредбата има неясноти и пропуски, но това и пилотен проект. Идеята за мораториум за 1 година е добра, за да видим дали този проект ще сработи, каза зам.-председателят на ОбС Ангел Ангелов.

В крайна сметка новата наредба бе приета с поправките в нея, родени от дебата в пленарна зала. А именно- промените в схемите за платено паркиране да бъдат одобрявани в Общински съвет, както и въвеждане на 12-месечен стартов период, който да засяга само готовите схеми. Важно е, че предложението се гласува днес, за да може районните кметове да започнат работа, тъй като процесът ще е дълъг, каза след дебатите Иван Тотев. С това решение стъпваме по широка магистрала за развитие на Пловдив, тъй като ще изчистим районите от гаражните клетки и ще променим средата там, каза още той. И допълни, че ако към определени паркоместа няма интерес, на тях ще може да се спира свободно. Както и че тръжна процедура ще има само ако за дадено паркомясто има интерес от повече от един човек. Площта за спиране на автомобил ще бъде обявена на аукцион, като наддаването ще е еднократно- печелите мястото срещу 500 лева например, но после месечният ви наем си остава 15 лева.

Дежурен Редактор

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

4 коментари

  1. Не бях чела нещо по-абсурдно и глупаво скоро! Звучи доста алчно и с цел събиране на пари без предлагането на изграждане на някакви видове наземни или подземни паркинги например. Да махнете гаражите добре, но да събирате пари за паркиране в крайните квартали, не знам къде по света има нещо подобно. Да наддаваш за да си купиш паркомясто е това вече минава всякакви граници !!!

  2. „паркоместата ще се обособяват само върху парцелите на гаражните клетки“ – ако е така може – който си е плащал за гараж, сега си плаща за същото място. Звучи добре, само да не стане след година масово платени всичките места пред блока. ОК съм само ако говорим за платени места само и единствено на мястото на премахнати гаражни клетки от ламарина и бетон.

  3. Сега ще трябва да си купя парцел на село и да гледам зайци, а така ми харесваше да си паркирам колата в гаража и да ходя на главната да си бичя яйлака. Какво направихте с мен, г-б Кмете?!

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина