Под небето

Мартеници украсиха центъра на Пловдив

Минувачите споделиха, че предпочитат ръчно направените украшения вместо китайското производство на българския символ

Има още месец, преди да дойде деня, в който ще закичим на ръцете си българският символ за настъпването на пролетта. Обичаят е познат още в Румъния и Молдова, но не е толкова популярен. Вярва се, че мартениците пазели къщата, да не влезе в нея злото – болести и немотия, а хората предпазвали от болежки, уроки и предвещавали дълъг живот, здраве и сила.

Първите мартеници, предназначени за окичване на хората и добитъка, са били само усукан червен и бял конец, без прибавки към него. В по-късни времена, в някои области в страната, на конците вързвали златна или сребърна паричка, или синьо манисто. Белият цвят символизира дълъг живот, червеният – здраве и сила. Мартеницата е символ на мир и любов, на здраве и щастие. В белият цвят е втъкана чистотата и искренноста на отношенията, а червеният – топлотата на приятелството и взаимната обич. Невестите носят мартениците отдясно, момите – отляво. Ергените ги носят с разчепкани краища, а зрелите мъже – изрязани до възела, за да не се развяват по седенките.

Някои помнят тези легенди, други са може би са ги забравили, но мнмиозина минувачи надничат любопитно по сергиите на центъра, за да видят какво ни предлагат тазгодишните търговци. Някои пловдивчани са очаровани от ръчно направените мартенички, а други се възмущават от ранното излагане на пролетните символи, което всъщност се наложи като традиция.

Тенденцията на тазгодишните бяло-червени връвчици е да са ръчно направени. Използват се други текстилни материали за украса на мартениците тип брошки. Дали китайските украшения вече не са предпочитани или все още не са изложени на пазара – предстои да разберем. Едно е сигурно – пролетта идва, а с нея и множеството умихати хора по улиците.

Дежурен Редактор

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Един коментар

  1. „Украсиха“ съвсем не е точната дума за чаршията от най-ориенталски тип, която се простира пред пощата и затлачва допълнително потока от хора към Главната. А там едни билборди, застопорени със счупени плочи, едни сандъци уж със зеленина, едни маси и столове насред улицата, едно бутане и ръгане на туристи и местни…ама на кого да му направи впечатление, за селяндурите в Общината ли?

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина