Експерти и граждани: Образованието да създава мислещи и адаптивни личности, а не кадри
MoveBG с инициатива „Открит урок”в осем български града
Образованието да създава мислещи, иновативни, можещи и щастливи личности, а не кадри. В динамиката на съвременния свят едно от най-важните измерения на интелигентността е умението да се адаптираш. Около това се обединиха участниците в първата дискусия, посветена на необходимостта от реформиране на образователната система, организирана от гражданската платформа за дебат и общо действие MoveBG (България може), която се проведе в рамките на Деня на открития диалог за образованието в още седем български града на 15 април 2015 г.
„Образователната система трябва да подготвя хора с нагласа за учене през целия живот. Днес 20% от професиите, които ще се упражняват след 30 години, са неизвестни. Затова са необходими личности с крос-дисциплинарна подготовка и адаптивни умения,” отбеляза Саша Безуханова, основател на гражданската платформа MoveBG.
Мила Искренова, хореограф на балет „Арабеск” и писател, допълни, че е необходимо да се възпитава мислене през ценностите, защото то включва в себе си и умението да се мисли креативно и критически.
В дискусията участваха още Теодор Василев, етнолог, антрополог и част от екипа на НЧ „Бъдеще сега”, и образователни експерти от Министерството на образованието и науката, а модератор беше Емил Джасим, учител и програмен директор на „Център за образователни инициативи”.
Събитието имаше за цел да обедини гледните точки на държавата, бизнеса, неправителствения и културен сектори за това, какво трябва да дава образованието на отделните личности, на обществото като цяло и на икономиката на България в 21 век.
Въпросите, които бяха дискутирани, включваха още необходимостта от обща визия за модерно образование, съответства ли новият закон на нея, има ли допирни точки между реалните нужди и планираните реформи и какви да са следващите стъпки, за да се случи промяната качествено.
Умението да мислим самостоятелно и свободно беше и резултатът, събрал най-много гласове в анкетата на MoveBG "Какво очаквам училищното образование да дава на човека?", в която участваха над 800 души.
Дискусията беше заключителното събитие от инициативата за открит диалог на национално ниво отвъд експертната рамка в търсене на отговор на въпроса къде са ценностите и духовността в образователната система днес. Същия ден посланиците на MoveBG организираха кръгли маси с водещи регионални експерти в още седем български града – Бургас, Варна, Велико Търново, Плевен, Пловдив, Стара Загора и Русе.
Събитието се излъчваше на живо в канала на MoveBG в Youtube, където е достъпно за гледане.