Прожекции, класически концерт, няколко изложби и арт акции в емблематичната сграда на 20-21 септември
Космос се сдоби и интернет Акт за ПРЕраждане
Кино Комсомол вече има своеобразен интернет Акт за ПРЕраждане. От днес емблематичната сграда, която се събужда за нов живот с канските усилия на десетки ентусиасти, има собствен сайт- Komsomol.eu. В он-лайн паспорта на Космос е описана цялата инициатива на младите архитекти от КАБ и САБ, и доброволците от МИКЦ, които вече са се обединили в Колектив- Кино Космос. Детайлно са описани и илюстрирани всички стъпки, направени досега. Публикувана е и програмата, с която архитектурното бижу ще заживее отново като арт средище. Това ще се случи в рамките на фестивала Нощ на музеите и галериите на 20-21 септември. В сградата ще се организират десетки събития- изложби, пърформанси, представяне на занаяти, концерти и прожекции.
Както си му е ред първо ще бъде открита изложба на проектите, стигнали до финал на архитектурния конкурс „Кино Космос- място за култура”. В поредицата „Изящни изкуства“ са предвидени три фотоизложби, представяне на оригами, инсталация и видео инсталация. В акцията на Тихомир Алексиев „На ваша отговорност“ ще се рисува върху филмови плакати, а една от най-интересните инициативи е ART of FACTS- изложба на намерени артефакти свързани с историята на Комсомол
– кино архив, филмови ленти, картини, плакати и други. Ще бъдат представени различни занаяти- керамика, дърворезба, вълна, кене, дизайн на мебели и аксесоари. В първата вечер от Нощта ще има класически концерт, а във втората- рок шоу. Прожекции ще има във фоайето на сградата. Кулминацията ще е ритуалното съживяване на киното с прожекция в големия салон.
Нямаме финансова възможност да ремонтираме киното – то се срутва, но имаме 30 дни, в които да насочим общественото внимание и да заинтригуваме медии и институции, отворени към диалог. Нашата кауза е да докажем, че концепцията „Кино Космос- място за култура“ е осъществимо бъдеще и необходима реалност, пише в сайта Колективът Кино Космос.
Искаме да възпитаме гражданина на отношение към собствения град, към околната среда и към архитектурата. Считаме за крайно наложително неосъществилото се освобождаване от предразсъдъците към миналото. Необходима е трезва преценка за стойностното наследство и прекратяване псевдолечебния процес на унищожаване на стари сгради в името на нови преходни ценности. С действията си предлагаме пример за гражданско участие в развитието на града, поощряваме
самоинициативата и поемаме морална отговорност за състоянието на сградата. На често задавания ни въпрос защо ремонтираме киното, след като наблизо се намира новооткритият Дом на Културата „Борис Христов“, отговаряме така: Двете сгради нямат общо нито като архитектура, нито като символика, нито като предназначение. ДКБХ е място за класическа сценична култура, а КК е място за алтернативна младежка култура. Сцената на ДКБХ позволява ограничено разнообразие от събития, а КК предлага огромно мултифункционално пространство; възможностите за участие и изява са много по-флексабилни. Акцията „Кино „Космос“ е чиста проба гражданска намеса в пловдивския културен живот. Гражданите търсят диалог с общинската администрация, изразяват позиция- какво им липсва и от какво се нуждаят. Културните средища в града никога не могат да бъдат прекалено много, подчертават ентусиастите, които връщат към живота Комсомол.