Втора Национална конференция за донорството на генетичен материал се проведе в Пловдив. Тя се организира от Изпълнителна агенция “Медицински надзор” и Фондация „Искам бебе“ с подкрепата на Факултета по обществено здраве – МУ Пловдив, а целта е да повиши осведомеността за значението на донорството на генетичен материал и да насърчи диалога между държавата, медицинските специалисти, пациентите и обществото.
Само преди седмица първото подобно събитие, което обединява държава, лекари, донори и реципиенти се състоя в София. И двете конференции са под патронажа на проф. Цекомир Воденичаров, д.м.н.
Основният фокус на конференцията падна върху подобряване на ефективността на процедурите по асистирана репродукция и намиране на устойчиви решения за подкрепа на семействата с репродуктивни проблеми. На събитието се обсъдиха и темите за нарастващата зависимост от чуждестранни тъканни банки и начините за стимулиране на местното донорство чрез кампании и подкрепа. Изпълнителният директор на ИА „Медицински надзор“ Иванка Динева връчи специални отличия от името на агенцията на доц. Милена Сандева, Доц. Десислава Бакова, проф. д-р Мария Семерджиева. Сърце получи и д-р Веселка Христамян, председател на комисията за финансово подпомагане на лица с репродуктивни проблеми и общински съветник в Пловдив. Общинският фонд ще увеличи бюджета си за подпомагане на двойки с репродуктивни проблеми. През следващата година фондът ще надхвърли 300 000 лева, което е важна стъпка към осигуряване на повече възможности за семействата, които се нуждаят от подкрепа.