БСП се включи в подписката и ще подкрепи предложението на „Възраждане“ и „Има такъв народ“ за вот на недоверие срещу правителството, съобщава Дневник.
„Включваме се във вота на недоверие като съвносители. Имаме бележки по отношение на мотивите, които смятаме, че не са пълни и днес до обяд ще доработим. Даваме нашите подписи и днес следобед внасяме вота на недоверие за политика и енергетика“, обяви Нинова.
Лидерът на социалистите добави, че иска към мотивите да бъде дописано решението за дарението на двата ядрени реактора на АЕЦ „Козлодуй“ на Украйна и концесията на пристанище „Росенец“.
Тя за пореден път изложи позицията на БСП, според която с действията си правителството слага кръст на българската енергетика, но добави и още критики: според нея съдебната реформа е била способ за овладяване на съдебната система, а по заявените от ГЕРБ и „Продължаваме промяната – Демократична България“ приоритети като Шенген и еврозоната нямало напредък.
Нинова показа, че е наясно, че трите формации нямат достатъчно гласове, за да бъде вотът на недоверие успешен, но по думите ѝ аргументите били на тяхна страна. След това както и Костадин Костадинов от „Възраждане“, призова ГЕРБ да подкрепи вота. Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов обаче бе категоричен, че не партията му ще свали това правителство.
Парламентарните групи на „Възраждане“, БСП и „Има такъв народ“ имат общо 71 гласа, а за успешен вот на недоверие са необходими поне 121, т.е. на опозицията ѝ липсват още 50 гласа. Това означава, че ако ГЕРБ хипотетично подкрепи вота, то четирите формации биха имали мнозинство от 138 гласа в парламента.
Тъй като вотът на недоверие ще бъде внесен още днес, това значи, че разискванията по него може да започнат следващата седмица, тъй като в правилника за работата на Народното събрание е разписано, че дебати се провеждат не по-рано от 3 и не по-късно от 7 дни след внасянето му в парламента. Гласуването му пък се провежда не по-рано от 24 часа след приключване на разискванията. Тоест въпреки парламентарната ваканция заради местните избори, която трябва да започне от 7 октомври, другата седмица е възможно парламентът отново да заседава извънредно, като последната дума за това има председателят на Народното събрание Росен Желязков.