ЗдравеПУЛС

Стрийт арт фестът удари на камък

Едно от най-значимите събития за улично изкуство в Пловдив е на път да се провали заради неуредици между новия и стария директор на училището „Димитър Талев“. Старият директор и Община Пловдив са дали съгласието си за провеждане на феста и на артистите е било разрешено да изразят творчеството си върху фасадата на основното училище. Новата директорка обаче, Ирина Чолакова, която е встъпила в длъжност на 18-ти този месец се обявява против изрисуването на сградата.

Идеята на райтърите е освен да освежат фасадата на училището, да покажат как се развива стрийт изкуството в страната. Те не просто драскат, а оставят послание върху стените. Освен това, сами осигуряват средствата и материалите за работата си, не искат заплащане за труда си, макар че става все по-високо ценен в страната ни. Самото събитие е отразено и в сайта на ОУ "Димитър Талев", където администрацията кани родители и ученици да наблюдават случващото се.

Според  4 дами обаче, поддръжнички на Чолакова, рисунка на Насимо и Иван, изобразяваща детето на Иван е грозна и страняла от основната идея на феста. В момента дамите се опитват да възпрепятстват процеса на работа на момчетата, но никой от тях не е спрял да рисува. Младите мъже все още да върху крановете и продължават работа.

Това, което споделиха те, е че видимо пловдивското улично изкуство удря на камък. Възмутените са много, но артистът е не само поради, а въпреки всичко, както в крайна сметка сами можете да видите.

 

Под Тепето

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

13 коментари

  1. Ако това е израз на любовта и на децата, много грешите! Не можете да критикувате едностранчиво. Хора, които не са били там да не критикуват и нападат! И ДА НЕ ПРЕИНАЧАВАТ

  2. Относно изобразяването на Вапцаров – пълна глупост е коментарът на „КоЙ“. Не желаехме да се изобрази Вапцаров гол, както желаха творците. Предавайте точно моля ви ситуацията. Що за лъжи?

  3. Аз лично присъствах в двора на училището, когато те разговаряха и Ви уверявам, че никой от ръководството възпрепятства процеса, напротив – подкрепиха го и съдействаха, просто имаха желанието да се изобразят картини, свързани с училището, образованието.

  4. Графитите бяха проява на вандализъм преди 20 години, но тогава и татуираните хора бяха само тези, лежали в затвор. Алтернатива се нарича това.
    Пък за директорката да не говорим… Кое е грозно? Да обичаш дете си и да изразяваш любовта си ли? Тя май не си обича учениците.

  5. Ако мога да си позволя да цитирам директорката по някои направрелния.
    “ Не искам Вапцаров, неговото творчество е несериозно“
    Ъх.
    Тва е да си … директор.
    А, и сега пък децата били грозни.

  6. тези учителки, които квалифицират рисунката на детето, като грозна как са го преценили? художнички ли са? или имат очи виждащи в бъдещето? едно е рисунка на етап, а по друг начин изглежда завършеното изображение.

  7. Стилът на графитите се основава върху заемки от анимацията и комиксите. Посланията са на нивото на масовата култура. Интерпретацията на нейните шаблонни образи ограничават изкуството на графитите до маргинална проява, родееща се с изкуството на татуировките.

  8. Вандализъм??! Това е изкуство! Излезте от закостенелите си принцити и погледнете наоколо. Само защото във вашите младини графитите са били нищо повече от проява на вандализъм, съвсем не означава, че и сега е така. Тези момчета имат талант и аз подкрепям това, което правят! Нека повече млади хора се увличат по изкуството /във всичките му форми/.

  9. Отвратително! Вандализъм под егидата на Общината, не ви ли стигаше обезобразеното Сахаттепе? Зад комплексарското използване на английски думички се крие нещо съвсем различно – това е подражание на деструктивния социален протест на американските гета от 80-те години на 20-и век.

  10. Директорката не позволява, но …“Идеята на райтърите е освен да освежат фасадата на училището, да покажат как се развива стрийт изкуството в страната. “ В страната на абсурдите е възможно всичко.

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина