МненияПод ножа

Пловдивските озеленители с кърваво писмо до кмета

Общината е най-големият нарушител на собствената си Наредба за развитие, поддържане и опазване на зелената система, категорични са специалистите

Озеленителите по време на кръглата маса през февруариКърваво писмо до кмета и общинския съвет пуснаха гилдията на пловдивските озеленители по повод проблемите със зелената система в града. Специалистите алармират градоначалника и старейшините от местния парламент за редица слабости и непрофесионални практики в дейностите, касаещи работата на ресорните представители на администрацията. Оказва се, че Община Пловдив е най-големият нарушител на Наредбата за развитие, поддържане и опазване на зелената система на Община Пловдив (чл.10,ал.2 и ал.3; чл.12, ал.2; чл.17,ал.2 и ал.4; чл.18, ал.1; чл.19, ал.1; чл.21, ал.3, ал.4 и ал.5, чл.26, ал.2; чл.32, ал.1, т.1, чл.37, ал.1) и Закона за устройство на територията (чл.22, ал.6; чл.62, ал.5; чл.62а, ал.2 и ал.5; чл.63, ал.5; чл.103а, ал.2 и ал.3), касаещ Зелената система, пишат в писмото си експертите.  Според тях, причините се коренят в това, че в администрацията липсва компетентен орган, който да планира, контролира и изгражда Зелената система. Нееднократно ние сме  алармирали, че Пловдив е единствения голям град в България, който няма дори отдел "Зелена система". Считаме, че това нехайно отношение по проблема трябва да спре. Крайно време е Община Пловдив да създаде структура, която да обгрижва Зелената система на града и да взема адекватни решения, който да доведат до трайно покачване на качеството и количеството на зелените площи в Пловдив, смятат озеленителите.

Те припомнят, че в средата на февруари бе проведена кръгла маса “Зелената система на гр. Пловдив – история и актуални проблеми”, която зададе въпросите, на повечето от които отговори все още няма. На нея присъстваха инженери – паркостроители, ландшафтни архитекти, архитекти, граждани, представители на неправителствени организации и браншови съюзи, оперативният състав на ОП"Градини и паркове" начело с директора Стоян Алексиев и екологът на града Стефан Шилев. Тогава специалистите питаха: Достатъчно ли се поддържа и стопанисва Зелената система на града; спазват ли се или не Наредбата за развитие, поддържане и опазване на зелената система на Община Пловдив и Закона за устройство на територията, касаещ Зелената система; в достатъчно ефективен ли е контролът, който се извършва от страна на районните кметства и общината като цяло, върху поддържането на Зелената система или въобще няма такъв; как ОП"Градини и паркове" осъществяват и осъвместяват дейности, като поддържане и ново зелено строителство, и на каква цена?; контролира ли Общината кой и как изпълнява общински обекти в част "Паркоустройство и благоустройство"; квалифициран ли е техническият и работният състав на ОП"Градини и паркове".

И подчертават, че няма никакъв напредък от тогава относно констатираните слабости и непрофесионални практики. След което ги изброяват по точки:
    – Засаждане на неподходяща, нестандартна и несъобразена с климатичните условия, растителност, включително палми, недопринасящи за подобряване на микроклимата на града.
    – Липса на проекти, който да определят планирането на зелените площи и посадните места на растителността, а там където има такива одобрени от съответните инстанции, практиката е да не се изпълняват (Напр. проектите за озеленяване на първостепенната улична мрежа, кметството в р-н Тракия, многофункционалната спортна зала в р-н Северен, ниска част на Бунарджика и много други)
    – Ежегодни "залесителни" акции на ОП”Паркове и градини”, при които се "залесява" кампаниино декоративна растителност, включително инвазии в обекти  паметници на градинското и парково изкуство
    – Неспазване на технологични мероприятия при засаждане на дървесна растителност, като неукрепването й, не подрязване на корони и неопресняване на  кореновата система и т.н., както и засаждане на растителност на места където не са осигурени условия за поливане – практика, която  води до много голям процент неприхващаемост на фиданките.
    –  Неправилна резитба на  декоративна растителност по отношение на  дървесни видове, като се допуска осакатяване и унищожаване на същата – уличните дървета се режат на глава или като се оставят две или три основни разклонения – по този начин се губи не само декоративната им стойност, но се скъсява драстично живота им, в и без това утежнената биологична обстановка в урбанизираната среда
    – Неправилна резитба на храстова растителност – цъфтящите храсти се подрязват и оформят с храсторез, като боскетна форма. При този начин на подрязване се губи цялата декоративна стойност на цъфтежа – основния декоративен компонент на тази растителност
    – Самодейни изяви по отношение на дизайнерски решения – водещи до утежняване на климатичната обстановка – съчетание на инертни материали и растителност, по кръгови кръстовища и създаване на предпоставки от прегряване на околното пространство през летните горещини.

Всички изброени до тук точки, не само, че се явяват безсмислено харчене на средства с неясни ефекти , но и нанасят непоправими последици върху Зелената система на град Пловдив, заключават озеленителите.
    

 

Дежурен Редактор

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

9 коментари

  1. Ах, хубаво гледате в правилната посока…
    Ама няма ли редактори в тая медия, които да ви кажат, че й-краткото в ‘койсо’ е за единствено число.
    Хубаво е да имате да кажете нещо, но ако искате да ви четат сериозно, не пишете като третокласници. Обидно е за читателя и за каузата, за която пишете.

  2. Палмички…тук -там, като кръпка….и вече пожълтели! Явно е направена услуга някому…да му закупят ненужните дървета,на които въобще не им е мястото тук! Ех ,палми ,палми..?.!

  3. Чакъла се нагрявал и влияел на микроклимата ….. На фона на панелите и асфалта това е по-малко и от капка в морето. Докато е доста по-различно, по-красиво и разнообразно като архитектура решение за едно кръгово кръстовище ! 🙂

  4. Определено правилни точки – чакъл в кръговите е голяма тъпотия…и беа това всичко наоколо се нагрява, поне в кръга да бе зелено, ако ще само трева и здравец! Осакатяването на дърветата също е дългогодищна практика, за която дори имаше изказвания от общински служители колко е правилно при очевидното осакатяване….

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина