МненияПод ножа

Босът на Роза импекс рестартира мегаломанския си проект на Понеделник пазара, с който ще скрие Трихълмието

Почетният гражданин Димитър Георгиев е започнал да работи по реализирането на бетонната си амбиция с председателя на КАБ Петко Костадинов

Общината и Министерството на културата не са склонни да позволят гигантско строителство върху изключителната археология, което ще засенчи Античния театър с обемите си

Проектът на инж. Георгиев, който взриви обществото преди две годиниПочетният гражданин показва какво е откупил от банката и какви почетни намерения има за това мястоОбявеният наскоро за почетен гражданин на Пловдив- инж. Димитър Георгиев е рестартирал проекта си за мегаломански билдинг върху археологията край Понеделник пазара, дочу Под тепето. Архитектурните среди и администрацията са на нокти от слуховете, че бизнесменът отново напира да реализира бетонната си амбиция, която ще скрие голяма част от Трихълмието от южната му страна и ще осакати визуално Античния театър с обемите си. А и се е ангажирал с нов архитект, при това не кой да е- председателят на КАБ Петко Костадинов. По непотвърдена информация, първоначалният проект за великански хотел на 7 етажа с търговска част започва да се изменя, но обемите на застрояването вместо да намаляват, се увеличават. Проверка на Под тепето в общината установи, че на този етап не са входирани документи за инвестиционни намерения или пък конкретен проект. Но от средите на архитектите издават, че в момента собственикът на „Роза Импекс” работи активно по това. Наши източници в Министерството на културата ни издадоха, че проектът на инж. Георгиев за великанска сграда с 28 хиляди квадратни РЗП и асансьор до върха на Трихълмието, който буквално взриви общественото мнение още с представянето му преди точно две години, е качен на трупчета във ведомството и вероятно ще остане така. И че от МК клонят по-скоро към отпадане на застрояването върху археологията, която според експерти е с национално значение. Такова било и заключението на специалистите след последната комисия на обекта.

Припомняме предисторията по придобиването на апетитния имот край Понеделник пазара. На негово място имаше бетонено скеле за бъдещ Археологически музей на Пловдив. Теренът бе общински, но след странен необслужен кредит от страна на администрацията към Хеброс банк в бурните дни от управлението на Иван Чомаков, финансовата институция взема парцела барабар с бъдещия музей в него. Тогава идва инж. Георгиев и го купува от банката. Прави изключително мащабен проект с нещо като Айфелова кула, която да стига почти до върха на Трихълмието. Организира обществен дебат в собствения си офис, в който участвали тогавашният кмет Иван Чомаков, главният архитект Емилия Божкова, бившият областен Тодор Петков, зам.-кметовете, общо 100-тина души. Нямаше нито едно възражение по така представения проект, отбелязва бизнесменът. Възражения няма и в общинския съвет. Самата общественост обаче  се наежва до крайност. Това се случи и със старта на предния проект, който седи на трупчета в Министерството на културата. Той Айфелова кула нямаше, но имаше асансьорни устройства, които да се движат покрай самото тепе.

Очаквайте продължение по темата!

Дежурен Редактор

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

20 коментари

  1. сделката със сграсата на музея т.е. тегленето на кредит от 200 000 долара беше извършено не от чомаков а от спас гърневски, който напрактика продаде музея заедно с 7 декара прилежаща площ, пишете истината

  2. Според мен не си от Пловдив и няма нужда да се изпускаш из гащи тук, интересно ще е да си идеш на село и да не ръсиш глупости! Заради хора ( без корени) като тебе, разни почетни дебили с много пари си правят каквото си искат в града. Сигурно и складовете запалиха, щото са се надявали , че хората с подобни „интересни“ мнения ще махнат вяло с ръка и ще очакват “ много модерните билдинги“ да „окрасят“ Пловдив…ай няма нужда!

  3. Комунидът мирен не седи, иска да строи жиовта нов…разсипахте тепетата, изгорихте културните наследства, сега унищожете и облика на града…

  4. Има много празни места в Пловдив, където Димитър Георгиев може да си построи търговска сграда, но ако го направи на мястото до Понеделник пазара, ще унищожи завинаги за историята и поколенията археологическата среда, която се намира там.

  5. Понеже мнението ми изчезна като дисидент по времето на комунизма, ще повторя най-важното – продажни архитекти винаги ще се намерят. Вчера едни, днес други.

  6. „ще засенчи Античния театър“…
    Какво лошо има, в това, градът да се сдобие с нещо ново и модерно!? Не виждам как ще стане това засенчване, като театърът е на по-високо ниво и сградата изобщо няма да му пречи, както се вижда и на макета. Да, културно би било по-добре да е музей, но и този проект изглежда интересен. Според мен градът има нужда от нова архитектура и да се разкраси буренясалият участък около Понеделник пазара
    ПП
    Неграмотна статия

  7. КАБ няма думата. А продажни архитекти винаги се намират. Унищожиха шедьовъра на вече покойния Милчо Сапунджиев, за да се появи чудовищният хотел на Събчев. Не се съмнявам, че и Петко Костадинов ще се представи. Кой ще спре Георгиенко, НИНКН ли, вижте какво остана от Тютюневия град, вижте фалшивите крепости, вижте Пародиите на възрожденска архитектура в Стария град.

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина