ПОД ТЕПЕТО има нов епизод!

Гледай сега!
МненияПод ножа

Архитекти на оръжие за спасението на Небет тепе

Цялата гилдия единодушна: Няма да позволим реализирането на бутафорни проекти

След срещата тази вечер всички казаха: На оръжие в защита на Небет тепеЦялата архитектурна гилдия излиза на оръжие срещу община Пловдив заради намеренията за тотална реконструкция на Небет тепе. Днес специалистите от Камарата и Съюза на архитектите, археолози и реставратори се обединиха безпрецедентно в широк гилдиен дебат и излязоха с категоричното становище, че няма да допуснат може би най-ценното и все още неопетнено място в Пловдив да се превърне в тотална бутафория като Кракра Пернишки. Има резонни съмнения, че ще се случи точно това, тъй като от сега е ясно, че ще се издигат гигантски кули и нови стени, за което ще се леят огромни количества бетон върху епохалното наслагване на история, ще има детски атракциони, нещо като лифтове, изкуствени зелени зони и прочие, и прочие. Няма да го позволим. Излизаме с решение и ако администрацията не вслуша в нас- следва интелигентна война. Пловдив не трябва да допуска подобна намеса в културно-историческото наследство. С това ще затрием завинаги града си, казаха в един глас архитекти, археолози и реставратори.

Небет тепе днесНа браншовата среща днес бяха поканени зам.-кметовете Стоянов и Кацарски. Те не присъстваха. Нямаше го и автора на проекта Юлий Фърков. Архитектите вече знаят, че именно той е човекът, който движи новото Небет тепе. Което ще се превърне в нещо като Дисниленд, казват противниците на идеята за изливане на бетон и стоварването на гротескни конструкции. Как така няма готов идеен проект, а вече се споменават стойности и цифри за реализирането му- 3-4 милиона лева? Споменава се 14-метрова кула и други древни елементи. Питаме кои древни елементи и от кой точно период ще се възстановяват? Още преди 7 века крепостните стени на Небет тепе са били руини. Възстановяването на крепостта на Небет тепе ,от който и да е период, е невъзможно поради липса на доказателствен материал. А и не е необходимо. Тъй като „Реставрацията спира там, където започва хипотезата” според Атинската харта. А тук, по наше мнение, се залага изключително на хипотеза. Смятате ли, че Небет тепе ще продължи да е една от най-големите забележителности в Източна Европа след такава интервенция? Съмняваме се. Туристите ще започнат да заобикалят бетона на тепето. Те не търсят това. Пък и в България вече си имаме Кракра Пернишки и проекта чудо Пещерата Леденика, каза арх. Антоанета Топалова.

Кракра Пернишки днес, след "реставрация"   Снимка: ПерникнюзНедопустимо е в град като Пловдив, с толкова богати културни напластявания от различни епохи, да унищожаваме археологическите си паметници с бетони, гипсокартон, надграждания и атракции. Видяхме примерите навсякъде в България. Трагични са. Ще е не атракция на Европа, а тотален смях, допълни я младият архитект Христо Гинев. Гилдията не скри, че и с модерните нови крепости върху напластената старина от няколко епохи, която вероятно ще бъде унищожена от бетона, ще се скрие гледката, която събира хората на тепето. Специалистите се обединиха, че съществуващият проект за реставрация и консервация на Небет тепе, с която само на места съществуващите стени се надграждат с около 40-50 см. с цел подобряване на силуета им, е чудесен вариант за хълма. Да, сигурно не е „атрактивен”, но респектира стойностното, истинското и не си позволява хипотези. Трябва да се работи по него, а не да се вдигат бутафории, от които никой, ама никой няма нужда, освен явно шепа хора, допълниха архитектите. Проектът, за който те споменаха, бе този на арх. Румяна  Пройкова, за който предният мандат закъсня с 15 минути, за да го входира за одобрение и финансиране. Тя присъства на дебата и не скри изненадата си от намеренията на администрацията. В нейната идея се предвижда завършване на археологическите разкопки,  консервация и експониране на запазените градежи със сигниране и информационно  представяне на отделните строителни периоди. Целият терен трябваше да бъде ландшафтно оформен с ниска зелена растителност, така че да изпъкне археологията. Планираше се ограждане на силуетния крепостен комплекс и изграждане на туристическа  инфраструктура – алейна мрежа, места за отдих и наблюдение, информационен пункт при входа на комплекса, малко кафе и санитарни възли и ефектно художествено осветление.

Входът към Леденика след умопомрачителния проект    Снимка: Враца инфоАрхитектите вече сформират няколко работни групи, които имат за цел да открият проекта, който според тях отдавна е готов, и да взривят общественото мнение. Ще търсят, естествено, диалог и с местната власт. Проблемът на общината е, че никога не се допитва. Че ние си пишем писмата, а те само любезно, но лаконично ни отговарят. А нищо не вършат. Трябва капитална промяна в администрацията в работата й с гилдиите и по отношение на архитектура, и на озеленяване, и на всичко останало, казаха на финал архитектите. И са категорични: На оръжие!

Единственият гост на събитието, който запази неутралитет, бе арх. Юлия Петрова. Тъй като тя е част от администрацията- главен архитект на район Централен е.

Снимки: Враца Инфо, Перникнюз

 

 

 

Под Тепето

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

70 коментари

  1. Много сте компетентни за световната практика, а мълчите за състоянието на Източната порта на Пулпудева, че е един трап, мълчите за руините до тунела и пазара и т.н. това безобразие къде го има в световната практика. Та на античния стадион освен един асансьор и един макет не направихте нищо повече от това което се направи по времето на бай Тошо.

  2. Не драги, виж само примера с църквата/базилика/ Св.София в нашата столица. Да виждаш фалшификация? Църквата е разрушавана и отново възстановявана! Виж крепостта на Самуил в Охрид надградиха и възстановиха крепостната стена със същия градеж и сега привличат стотици хиляди туристи и след двеста години ще кажат – през 2011 година възстановили крепостта … щото тази крепост и тази на Небет тепе ще ги има и след 1000 години.

  3. Тази песен я слушам вече 25 години от „специалисти“! Ти искаш да кажеш, че ако през 14 век пловдивчани бяха възстановили разрушените от турците крепостните стени на града си щяха да извършат ИМИТАЦИЯ, ФАЛШИФИКАЦИЯ И БУТАФОРИЯ!? Ако днес бяхме възстановили малката базилика и бяхме превърнали в действаща църква пак щяхме да извършим „фалшификация“ според теб…

  4. Казваш: „…Нужна е частична реконструкция в духа на епохата т.е. същия градеж на определени части от крепостната стена и кули…“ ТОВА В СВЕТОВНАТА ПРАКТИКА СЕ НАРИЧА ИМИТАЦИЯ, ФАЛШИФИКАЦИЯ (изграждането на лъжливи „старини“ и оперетни бутафории) и Е АБСОЛЮТНО ЗАБРАНЕНО. Ще станем за смях на света – както впрочем и с много други изхвърляния. Пообразовай се малко!

  5. Как при толкова противоречиви мнения за датировки и търкувания може да се пристъпи към възстановки ?
    Защо да се поставят табели, когато веднага ще ги нашарят и изпочупят?
    Обекта трябва да се загради и да се съхрани в този си вид, докато не се проучи цялостно и не се стигне до единомислие .
    Повечето въпроси са към т.н. специалисти.Къде всъщност са те?

  6. Но някой хора работят и правят нещо само ако има проектчета …за милиони. Та на Небет тепе няма една табела даже, та там в тюрзиса на Тракийския врадетел-жрец е намерен един от най-големите олтари/есхара/ в България със страна 1.5 метра. Загрижени били! Сложете тогава поне една указателна табела и махнете драките около крепоста, сложете дървени конструкции в западната огромна кула, направете удобства за туристите! Къде бяхте досега?

  7. …Нужна е частична реконструкция в духа на епохата т.е. същия градеж на определени части от крепостната стена и кули, подчертавам отделни части. И като толкова много сте се закъхарили за автентичните останки на Небет тепе, първо ги датирайте, но не по Чедомировски 3 век преди Христа.. и затрижените да бяхте почистили пътеките и храсталаците на и около Небет тепе.

  8. … И понеже сме специалисти по издигането на паметници на завоеватели, умници турнаха Филип до Джумаята … една поправена грешка. Бихте ли ми казали къде в прекрасния Пловдивски музей пише, че Пловдив е един от 5-те най-стари градове в света? Та в този ред … останките на Небет тепе са от определена епоха с характерен за епохата градеж.

  9. Дайте да се разберем! Почти никъде из писанията на пловдивски „специалисти“ не се подчертава че Небет тепе е съхранил Циклопски градеж идентичен с този от Микена 1600-1200 г.пр.н.е. „Специалистите“ още продължават да твърдят, че Пловдив бил създаден като град от завоевателя Филип, дотогава имало селище, но не било укрепено…

  10. 4. Пловдив е не само ВЕЧЕН, но и ДРЕВЕН, не забравяйте, и нашата (със работарите заплатаджии на Чичовото Ст.Ст.) цел е да го правим все по-древен и все по-дребен докато привлечем да се завърнат всичките два милиона емигранти през Терминал ТРИ, виж РЕДУТА.бг НРБ2020 от Ралица К.

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина