Всички училища в Пловдив готови за 15 септември
32 600 деца ще посрещнат учебната 2015/2016 година, първокласниците са 3400
Бизнесът се среща с Министерство на образованието в средата на септември за по-гъвкава образователна система под тепетата
Около 80 000 лв. общински средства са отпуснати на училище „Стефан Караджа“ за ремонтни дейности след пожара там, каза на официална пресконференция относно образованието кметът Иван Тотев. През летните месеци са направени още частични ремонтни дейности по 25 детски градини и 17 училища. В някои от сградите ремонтите все още не са приключили, но са на довършителен етап и няма да има учебно заведение, което да не успее да посрещне учениците си на 15-ти септември. Общо 32 600 деца ще посрещнат в Пловдив учебната 2015/2016 година, като училищния звънец за първи път ще чуят 3400 първокласници, със сто повече от миналата година.
През последните 4 години са открити 41 нови подготвителни групи в различните ОДЗ-та. Въведената електронна система за записване действа особено ефективно, подчерта Тотев. Онлайн записванията не само сложиха край на иначе безкрайните опашки, извиващи се пред местата за най-малките, но и сведе до минимум субективния фактор при приема. Не съм получил нито една жалба, относно субективен прием на дете, допълни кметът.
Една от основните теми на пресконференцията бе и тази за енергийната ефективност. Санирането на сградите не само дава по-добри условия на ученици и учители, но и намалява значително разходите, които общината прави. През 2011 година за целта са разходвани 3 млн. 255 хил. лв. за ОДЗ-та, докато през 2014-та година, за същата цел и прибавени новите учебни групи са изразходени 1 млн. 761 хил. лв., което означава, че разходите са намалели с 46%. Другата реформа, която се направи за детските градини, касае бюджетите на заведенията. Те вече са делегирани и директорите сами могат да управляват средствата, което им дава по-голяма гъвкавост и по-добри резултати при усвояването им. Освен това, близо 90 проекта са били финансирани от общината, чиято стойност достига 150 000 лв.
Зам.-кметът Стефан Стоянов допълни информацията поднесена от Тотев по-рано. Той уточни, че 12 млн. лв. са влети в инфраструктурата на училищата. Друго, за което припомни Стоянов, е целодневната форма на обучение, която даде своето начало преди 3 години. 250 деца ще започнат целодневно обучение от началото на учебната година. Местата за децата, започващи предучилищното си образование са удвоени и техният брой достига 1200.
Община Пловдив се стреми да обнови образователната система. Масово от професионалните училища излизат неефективни кадри, което прави и предпочитането на профилираните гимназии все по-малко. Работи се по темата училищата в Пловдив да преминат от държавни към общински, което е фокусна точна на министъра на образованието. Така на местно ниво ще могат да бъдат предлагани учебни планове. Поради тази причина Министерството на образованието и местния бизнес ще се срещнат през средата на идния месец. Искаме гъвкава образователна система, заключи Тотев.
Мамин Ваню какво разбира от образование, та тоя ръб едва завърши автото с 3,14 и след това Каца Павлинкова му даде диплома за несъществуващия вече университет Джон Атанасов?!?!?!
Английската гимназия, най-елитното пловдивско училище и единственото между десетте най-добри в страната като е общинско и какво от това? Община Пловдив вече няколко години бавят процедурите по Закона за обществените поръчки, въпреки че училището има готов и одобрен проект за ремонт по Националния доверителен екофонд за над 2 млн. лева, Сегашната власт мрази елитите, защото никога не е била и няма да бъде сред тях, колкото и пари да открадне.